×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

SUM przypomina, kim jest koordynator medyczny i zaprasza na pierwszą ogólnopolską konferencję

Autor: oprac. JKB • Źródło: SUM, Rynek Zdrowia08 lutego 2023 20:00

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w dniach 22-24 marca odbędzie się konferencja poświęcona pracy koordynatorów medycznych, szczególnie pracy koordynatorów onkologicznych. Tymczasem SUM wyjaśnia, na czym polega praca koordynatorów medycznych.

SUM przypomina, kim jest koordynator medyczny i zaprasza na pierwszą ogólnopolską konferencję
SUM wyjaśnia na czym polega rola koordynatora medycznego. Fot. Shutterstock
  • W dniach 22-24 marca odbędzie się w SUM w Katowicach I Ogólnopolska Konferencja Koordynatorów Opieki Onkologicznej pod tytułem "Innowacje w opiece nad pacjentem onkologicznym"
  • Wydarzenie to pozwoli na przybliżenie szerszemu gronu informacji na temat zawodu koordynatora, w tym koordynatora onkologicznego
  • Jak wyjaśniają eksperci SUM, głównym zadaniem koordynatora jest monitorowanie przebiegu leczenia oraz prowadzenie dokumentacji medycznej
  • Warto przypomnieć, że od roku akademickiego 2022/2023 działają studia na kierunku Koordynator Medyczny na katowickim SUM

Zadania koordynatora medycznego

22-24 marca 2023 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Koordynatorów Opieki Onkologicznej pod tytułem "Innowacje w opiece nad pacjentem onkologicznym", poświęcona pracy koordynatorów, w szczególności pracy koordynatorów onkologicznych.

- O koordynatorach pacjenta mówi się już długo. W 2015 roku w polskim systemie ochrony zdrowia został wprowadzony tzw. "pakiet onkologiczny", a wraz z nim funkcja koordynatora onkologicznego. Głównym celem wynikającym z założeń systemowych było opieka nad pacjentem z chorobą nowotworową – wyjaśniła w informacji prasowej dr n. o zdrowiu Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

Z kolei z wyjaśnień dr n. o zdrowiu Mateusza Grajka z Zakładu Zdrowia Publicznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wynika, że opieka w tym przypadku oznacza koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego, aby prowadzone działania były szybkie i skuteczne. Tym samym pacjent odczuje wsparcie na każdym podejmowanym etapie działań.

- Można powiedzieć, że głównym zadaniem koordynatora w myśl "pakietu" było monitorowanie przebiegu leczenia i prowadzenie dokumentacji medycznej – dodał dr Grajek.

Koordynator medyczny również w POZ, kardiologii czy transplantologii

Dr Grajek przypomina, że rola koordynatora medycznego jako przewodnika pacjenta po systemie ochrony zdrowia została dostrzeżona także w innych sektorach medycyny.

- Koordynatora doczekała się podstawowa opieka zdrowotna, kardiologia, ginekologia, transplantologia, medycyna ratunkowa i wiele innych. Dużo mówi się o koordynatorach w stanach chorobowych i po zabiegach operacyjnych. Dlatego obecnie definiuje się te funkcję bardziej jako koordynatora medycznego – podkreślił w komunikacie.

Co ważne - o czym przypomina uczelnia - od roku akademickiego 2022/2023 na SUM w Katowicach istnieją studia na kierunku Koordynator Medyczny. Studenci zapoznają się ze specyfiką pracy koordynatora medycznego w placówkach ochrony zdrowia różnego szczebla. Kandydaci są także szkoleni w zakresie m.in. kompetencji menadżerskich.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum