• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

ŚCO zamierza uruchamiać filie chemioterapii i radioterapii w powiatach

Autor: pwx • • 02 marca 2016 18:51

Świętokrzyskie Centrum Onkologii chce rozwijać sieć swoich filii powiatowych w województwie. Jako pierwsze miałyby być uruchomione filie ŚCO prowadzące leczenie chemioterapią nowotworów złośliwych oraz lokalny ośrodek radioterapii.

Pracownia leku cystostatycznegi w ŚCO. Fot. mat. prasowe ŚCO

Taki kierunek rozwoju opieki onkologicznej w województwie świętokrzyskim ma być realizowany w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych.

Jak powiedział dziennikarzom prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, jako pierwsze miałyby być uruchomione filie ŚCO prowadzące leczenie chemioterapią nowotworów złośliwych w Pińczowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Końskich oraz ośrodek radioterapii w Sandomierzu.

Najpilniejszą potrzebą jest obecnie utworzenie czterech terenowych filii ŚCO prowadzących w trybie ambulatoryjnym leczenie chemioterapią nowotworów złośliwych.

- Opierając się na analizach epidemiologicznych zachorowalności na nowotwory złośliwe w województwie i w poszczególnych powiatach, ustaliliśmy w porozumieniu z władzami województwa oraz dyrekcją Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, że powiatowe filie ŚCO udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie chemioterapii nowotworów złośliwych w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej powinny powstać w szpitalach w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim i Pińczowie - podał prof. Góźdź.

Jak wyjaśnił, ciężko chorzy pacjenci muszą pokonywać nierzadko 60 km, żeby dostać się do Centrum Onkologii, stąd pomysł, żeby onkologia „trafiła pod strzechy”. Pacjent w Ostrowcu, Końskich, Pińczowie czy Starachowicach będzie miał możliwość spotkania się z lekarzem z Centrum Onkologii. Lekarz onkolog pracujący w filii ŚCO skoordynuje leczenie chorego na miejscu, a w razie potrzeby skieruje go do dalszej diagnostyki i leczenia w Kielcach.

- Liczymy też, że lekarze ze szpitali powiatowych, np. chirurdzy onkolodzy będą współpracować z naszymi specjalistami i wykonywać potrzebne procedury na miejscu - uważa prof. Stanisław Góźdź.

Działalność istniejącej od 2013 roku filii ŚCO w Starachowicach ma zostać poszerzona o udzielanie świadczeń chemioterapii w trybie stacjonarnym. - Tak zorganizowane filie są optymalnym i modelowym rozwiązaniem dla poprawy opieki onkologicznej, ponieważ zapewniają ciągłość i kompleksowość leczenia w pobliżu miejsca zamieszkania chorego przy nadzorze merytorycznym ŚCO - dodaje dyrektor ŚCO.

Jak podkreślił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, trwają rozmowy z samorządami powiatów, w których mają powstać filie ŚCO. Najwcześniej (w ciągu roku) zostanie otwarta filia w Pińczowie.

- Szukamy również możliwości wsparcia tej inwestycji poprzez fundusze centralne. Razem z samorządem województwa podkarpackiego wystąpiliśmy do Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem, aby szpitale, które mają oddziały kliniczne, ale nie są szpitalami uniwersyteckimi, miały możliwość sięgania po fundusze centralne - przekazał marszałek. Część zadań zostanie ujęta w kontrakcie terytorialnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum