• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

ŚCO: dzięki programom profilaktycznym spada umieralność z powodu nowotworów

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 17:23

Dzięki realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programom profilaktycznym udało się zmniejszyć umieralność w tych grupach nowotworów złośliwych. Dlatego warto się badać - przekonywali onkolodzy z ŚCO podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO Fot. ŚCO

Jak poinformował prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, w 2017 r. na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce 165 tys. osób (współczynnik zachorowalności 323,5/100 tys.), zmarło ponad 100 tys. chorych. - W województwie świętokrzyskim mamy wprawdzie utrzymującą się wysoką liczbę zachorowań, (6,1 tysiąca w 2017 r.; współczynnik zachorowalności: 344,20/100 tys.), ale maleje liczba zgonów - mówił prof. Góźdź.

W 2017 r. z powodu nowotworów zmarło w Świętokrzyskiem 3,1 tys. osób, o ponad 350 mniej niż w 2016 roku (współczynnik umieralności dla świętokrzyskiego: 165,07/100 tys., dla Polski: 181,83/100 tys.).

- Według najświeższych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów województwo świętokrzyskie należy do regionów o niskiej umieralności z powodu nowotworów. Systematycznej poprawie ulegają również 5-letnie przeżycia w raku piersi. Obecnie wynoszą 86% i są takie jak w krajach Europy Zachodniej. To wynik poprawiającego się poziomu diagnostyki i leczenia, a także efekt realizowanych przez nasze Centrum programów profilaktycznych. Nasze działania są dostrzegane w kraju i wiele innych ośrodków chce korzystać z naszych doświadczeń. To dobrze, bo najlepiej wydane pieniądze w służbie zdrowia, to pieniądze wydane na profilaktykę - dodał dyrektor ŚCO.

Prowadzone przez lata 2017-2019 działania edukacyjne i kampanie promocyjne mające zachęcić kobiety do wykonywania cytologii przyniosły wzrost zgłaszalności na to badanie w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. - Z ostatniego miejsca "wskoczyliśmy" na trzecie miejsce w Polsce i jako jedyni osiągnęliśmy 40-procentowy wzrost zgłaszalności na cytologię. Jak wynika z ostatnich danych NFZ, w województwie świętokrzyskim cytologię wykonuje ponad 22 proc. uprawnionych do tego kobiet przy średniej dla Polski 16,2 proc. - wskazywał dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Efektem poprawiającej się zgłaszalności na badanie jest spadek umieralności z powodu raka szyjki macicy w województwie świętokrzyskim (55 zgonów w 2016 r. i 34 zgony w 2017 r.). Pacjentki w ŚCO mają wykonywane dwa rodzaje cytologii: konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. - Planujemy rozszerzenie tego badania o diagnostykę wirusa HPV - dodał dr Smorąg.

Do końca 2020 r. ŚCO będzie realizować Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Twój świadomy wybór”. Doktor Jakub Spałek, koordynator programu poinformował, że w 2017 r. na nowotwory głowy i szyi zachorowało w województwie świętokrzyskim 231 osób, w tym na raka krtani 88. - W tej grupie nowotworów również obserwujemy wzrost zachorowań, zwłaszcza wśród młodych osób, ale dzięki wczesnemu wykrywaniu spada umieralność - zauważył. Z powodu raka krtani zmarło w 2017 roku 38 osób (w 2016 r. - 57 osób).

Do chwili obecnej z programu skorzystało ponad 7 tys. osób, u 40. wykryto nowotwór. Aby ułatwić pacjentom korzystanie z tego programu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii będą przez cały rok organizowane „białe czwartki” (badania i edukacja do godz. 17.00) i po jednej „białej sobocie” w miesiącu. Badaniu nasofiberoskopem mogą poddać się osoby w wieku 40- 65 lat, szczegółowe informacje i rejestracja pod nr tel. 41 36 74 653 oraz na stronie gis.onkol.kielce.pl

W tym roku ŚCO rozpoczyna również realizację Programu Profilaktyki Nowotworów Płuca z wykorzystaniem nisko dawkowej tomografii komputerowej. - Jest to pierwszy taki program w Polsce i Europie, wzorowanym na programie realizowanym w USA. Mogą z niego skorzystać pacjenci mieszkający na terenie województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego - wyjaśnił dr Leszek Smorąg, kierownik programu.

Badania są przeznaczone dla osób w wieku 55-74 lata, palących papierosy obecnie lub w przeszłości. Szczegółowe informacje na stronie www.onkol.kielce.pl W 2017 r. w województwie świętokrzyskim na raka płuc i oskrzeli zachorowało 720 osób (zmarły 682 osoby).

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim do najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn należały: rak gruczołu krokowego (713 zachorowań), rak płuc i oskrzeli (482), rak jelita grubego (379). U kobiet: rak piersi (542), jelita grubego (272), oskrzeli i płuc (238). Najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet i mężczyzn był rak płuc i oskrzeli (682).

1 lutego w ramach Dnia Otwartych Drzwi ŚCO będzie można w godzinach 9.00-13.00 skorzystać z bezpłatnych badań: mammograficznych, cytologicznych , laryngologicznych (zgodnie z zasadami programów profilaktycznych), pomiaru ciśnienia tętniczego, BMI, tlenku węgla, nauki samobadania piersi i jąder (na fantomach) a także z konsultacji u onkologa, dietetyka, terapeuty uzależnień (pomoc w rzucaniu palenia papierosów), specjalisty promocji zdrowia. Szczegółowy plan akcji na stronie www.onkol.kielce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum