• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

ŚCO będzie wykonywało nowe zabiegi endoskopowe guzów jelita

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2016 11:38

Nowe, małoinwazyjne operacje guzów jelita grubego wprowadza Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Kielce są jednym z niewielu w Polsce ośrodków wykonujących tzw. endoskopowe dyssekcje podśluzówkowe (ESD).

Fot. mat. prasowe ŚCO.

Metoda ESD pozwala przy zastosowaniu technik endoskopowych na wycięcie zmiany nowotworowej ograniczonej do błony śluzowej przewodu pokarmowego. Metodą tą można usuwać wczesne płaskie zmiany nowotworowe (gruczolaki) usytuowane w jelicie grubym, przełyku, żołądku.

- Nie ma górnej granicy średnicy zmiany, najważniejsze, żeby była ograniczona do warstwy podśluzówkowej i nie wrastała w głąb mięśniówki jelita - wyjaśnia dr Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, członek Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgii Endoskopowej prowadzący szkolenia dla lekarzy w zakresie małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego.

Z jego wskazówek korzystają specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Nową metodą operowano w ŚCO troje pacjentów. Usunięto im zmiany o średnicy 2 cm i 5-6 cm usytuowane w odbytnicy oraz 8-9 cm w esicy.

- Jeśli w badaniu histopatologicznym okaże się, że zmiany są łagodne, chorzy nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, za pół roku powinni mieć wykonaną kontrolną gastroskopię lub kolonoskopię, po roku kolejne badanie i jeśli nic się nie dzieje, uznajemy, że zostali wyleczeni - wyjaśnia dr Spychalski.

Jak tłumaczy dr Tomasz Wollny, kierownik Działu Diagnostyki i Terapii Gastroenterologicznej w ŚCO, zabieg jest bardzo mozolny, trwa od półtorej do pięciu godzin, ale z punktu widzenia chorego jest idealny, bo przebiega bez otwierania brzucha. Daje taki sam efekt jak klasyczny zabieg operacyjny, a chory w drugiej - trzeciej dobie może wyjść do domu i wrócić do normalnej aktywności.

Łagodne zmiany przednowotworowe najczęściej nie dają żadnych objawów, czasem występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub biegunka, zwykle jednak pacjent dowiaduje się o chorobie podczas wykonanej profilaktycznie kolonoskopii lub gastroskopii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum