• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rzeszów: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 zaprasza na bezpłatne badania w kierunku raka piersi

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP23 października 2022 13:54

„Różowa sobota” – pod takim hasłem Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie organizuje 29 października bezpłatne badania i konsultacje dotyczące raka piersi. Podkarpacie jest na ostatnim miejscu w kraju pod względem korzystania przez kobiety z bezpłatnych badań mammograficznych – podaje szpital.

Rzeszów: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 zaprasza na bezpłatne badania w kierunku raka piersi
Podczas różowej soboty będzie możliwe wykonanie mammografii i USG piersi. Fot. Adobestock
  • Co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet
  • Ponad 500 tysięcy kobiet umiera z powodu raka piersi
  • 29 października podczas "różowej soboty" w KSW1 w Rzeszowie zostaną przeprowadzone badania USG piersi i mammografia. Będzie można także skorzystać z bezpłatnej porady specjalistycznej

Rak piersi dopada co roku 1,7 mln kobiet

Rzecznik KSW1 Andrzej Sroka przypomniał, że październik od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się "różowa sobota", podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji. Chętni powinni się wcześniej zarejestrować.

Jak zauważył rzecznik szpitala, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Rak piersi w Polsce jednym z największych zagrożeń

- W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn - zwrócił uwagę Sroka.

Zaznaczył, że czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, ale kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety, takie jak: czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych.

- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. W Polsce jest to 80 proc. pacjentek - dodał.

Eliminacja czynników ryzyka może zapobiec połowie wszystkich przypadków

Jak podkreśliła kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w KSW1 dr n. med. Justyny Filipowskiej szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

- Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia - podkreśliła Filipowska.

Różowa sobota w KSW1 w Rzeszowie 29 października

Podczas "różowej soboty" w KSW1 w Rzeszowie zostaną przeprowadzone: badanie USG piersi dla kobiet w wieku od 30. do 50. roku życia oraz badanie mammograficzne piersi kobiet od 40. do 50. roku życia i od 50. do 69. roku życia. Będzie można także skorzystać z bezpłatnej porady specjalistycznej.

Aby wziąć udział w "różowej sobocie" należy przygotować numer PESEL i zarejestrować się w przychodni onkologicznej w KSW1. O szczegóły można dopytać pod numerem tel.: 17 866 64 50.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum