• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rycerze kontra rak piersi - sportowcy wspierają kobiety z rakiem piersi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2018 12:19

12 odważnych mężczyzn postanowiło zmierzyć się z jednym z najgroźniejszych wrogów kobiet naszych czasów - z zaawansowanym rakiem piersi. W scenerii XIV-wiecznego Zamku w Ogrodzieńcu, sportowcy z całej Polski wzięli udział w sesji do wyjątkowego kalendarza kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Rycerze kontra rak piersi - sportowcy wspierają kobiety z rakiem piersi
Sesja zdjęciowa do kalandarza "Power of Community"; FOT. Materiały prasowe

Dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich najbliższych.

- Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej udało się znaleźć dwunastu sportowców z całej Polski, którzy na jeden dzień porzucili sprzęt treningowy, kierując się szlachetnością i siłą wewnętrzną - tak niezbędnymi do stawienia czoła chorobie bliskiej osoby. Zaawansowany rak piersi wzbudza lęk i poczucie osamotnienia. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich, które pomaga uporać się z negatywnymi emocjami i uzbraja w nadzieję oraz siłę do zmagania z chorobą - tłumaczą organizatorzy kampanii.

Crossfitowcy - swoją nieustępliwością, wielomiesięcznym przygotowaniem i dietą - pokazują innym mężczyznom, że nie tylko można, ale wręcz trzeba wspierać kobiety w codziennym życiu, ale także w chorobie.

- Zawsze byłem przekonany, że uczestniczę w życiu bliskich mi kobiet na 100 proc. i że jestem dla nich oparciem, kiedy tego potrzebują. Jednak dopiero po zaangażowaniu się w projekt udało mi się odpowiedzieć sobie na bardzo ważne dla mnie pytanie: jakim partnerem powinienem być dla swojej kobiety i na czym powinna polegać moja rola, jak mogę w pełni o nią zadbać? - mówi Jakub Popławski, inicjator charytatywnego kalendarza "Power of Community".

- To nie siła i wielkość mięśni decyduje o męskości, lecz czujność i odpowiedzialność za zdrowie kobiety. Przypominanie jej o regularnych badaniach i konieczności dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim - bliskość i wsparcie, które możemy jej okazać w trudnych chwilach - dodaje.

Statystyki są nieubłagane - rak piersi każdego dnia atakuje w Polsce średnio 50 kobiet, rocznie ponad 18 tysięcy. Aż u 30 proc. chorych zdiagnozowanych we wczesnym stadium, nowotwór rozwinie się do postaci zaawansowanej.

- Pacjentki chore na zaawansowanego raka piersi zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z systemem. Często pozostawione same sobie stają się „niewidzialne”. Mimo postępu medycyny, pogłębia się dysproporcja w dostępie do innowacyjnych terapii. Pacjentki w Polsce nie mogą korzystać z najnowocześniejszych metod leczenia, które dostępne są dla ich koleżanek w krajach Europy Zachodniej. Kobiety chore na zaawansowanego raka piersi mówią wprost: nie chcemy i nie możemy być dłużej niewidzialne - mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Stały postęp w leczeniu zaawansowanego nowotworu piersi coraz częściej pozwala pacjentkom żyć z rakiem piersi jak z chorobą przewlekłą. Leczenie w stadium zaawansowanym koncentruje się na wydłużeniu życia oraz ograniczeniu dolegliwości bólowych.

Osobisty dramat chorych pogłębia wykluczenie z życia społecznego. Z dostępnych badań wynika, że blisko 47 proc. Polek ze zdiagnozowanym rakiem piersi i ich opiekunów czuje się negatywnie postrzegana przez społeczeństwo. Dane te podkreślają konieczność i pilną potrzebę zwiększenia wsparcia dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi - przypominają organizatorzy kampanii.

- Dlatego wspólnym głosem - podopiecznych Fundacji, ekspertów, psychoonkologów oraz sportowców i ambasadorów kampanii - konsekwentnie powtarzamy: kluczową rolę może odegrać partner pacjentki, będąc przy niej na każdym etapie choroby. Wykazując się dużym zrozumieniem, które pokaże kobiecie, że jesteśmy z nią, wspieramy ją swoim ramieniem i możemy pomóc zawsze, kiedy tylko tego potrzebuje - podkreśla Adrianna Sobol, psychoonkolog, członek zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Efekty tegorocznej sesji fotograficznej wykonanej przez utalentowany duet rodzeństwa - Diany i Rafała Krasa - poznamy w drugiej połowie września br. wraz z premierą kalendarza „Power of Community 2019”.

- Naszym celem jest, aby każdy mężczyzna w Polsce zainteresował się zdrowiem bliskiej kobiety. Wierzymy, że to zasadniczo wpłynie na wykrywalność nowotworu. To naprawdę niewiele kosztuje, aby raz na jakiś czas przypomnieć jej o profilaktyce raka piersi. Aby o tym nie zapomnieć, możemy datę badania wpisać w kalendarz. Jak sama nazwa naszej kampanii wskazuje - kobiecy biust to zdecydowanie także nasza sprawa - mówi Jakub Popławski.

Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” powstała z inicjatywy Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, a jej partnerem jest Novartis Oncology. Celem kampanii jest zachęcenie do systematycznych badań i edukacja na temat choroby, jaką jest zaawansowany rak piersi.

Partnerami społecznymi kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa są: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Alivia - Fundacja Onkologiczna, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Stowarzyszenie AMAZONKI Warszawa-Centrum, Fundacja Rak’n’Roll - Wygraj życie. Partnerzy medialni kampanii: Multikino, RPL FM, Sieć dla Zdrowia. Kampanię wspierają Przelewy24.pl.

III edycja kampanii objęta została honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem specjalnym kampanii jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Spot inaugurujący III edycję kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=NazHeW8WGZ4

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum