×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ruszył program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi

Autor: WOK/Rynek Zdrowia06 marca 2021 11:13

Białostockie Centrum Onkologii jest jednym z pięciu ośrodków w kraju realizujących ogólnopolski program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi.

Ruszył program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi
Obrzęk limfatyczny po leczeniu raka piersi; FOT. onkologia.bialystok.pl

Głównym celem projektu, realizowanego w ramach jest zmniejszenie - w okresie jego realizacji - o 10% ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego u kobiet po leczeniu raka piersi poprzez edukację i rehabilitację oraz poprawę lub podtrzymanie wydolności fizycznej i psychicznej.

Formy wsparcia, którymi pacjentki zostaną objęte w ramach projektu:

  • Indywidualne wizyty fizjoterapeutyczne
  • Grupowe zajęcia ruchowe
  • Indywidualne porady psychologiczne
  • Grupowe warsztaty psychologiczne
  • Indywidualne porady dietetyczne

Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego (przypada 6 marca) to coroczne święto ustanowione w 2016 roku przez Senat Stanów Zjednoczonych w celu edukowania społeczeństwa o tym problemie. American Cancer Society szacuje, że obrzęk chłonny występuje u 15% wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30%.

- Obrzęk chłonny może dotyczyć całej kończyny górnej i tułowia po tej stronie, może dotyczyć też którejś części kończyny górnej, może to być ramię, przedramię, czasami ręka lub palce, też tak się zdarza. Zdarza się też, że jest obrzęknięta pierś - mówi dr n. med. Joanna Filipowska, kierownik zakładu rehabilitacji Białostockie Centrum Onkologii.

Dodaje: - Ćwiczenia są elementem naszych działań. Przede wszystkim edukujemy pacjentkę, żeby umiała radzić sobie sama, wiedziała, jak może obciążać kończynę, żeby wiedziała też, jak wykonać automasaż samodzielnie. I to są podstawowe rzeczy, których pacjentek uczymy od początku.

- Obrzęk chłonny jest dużym problemem i rzadko zdarza się od jednego postępowania leczniczego dobrze go wyrównać. Na ogół są to działania na lata. W naszym ośrodku tego obrzęku jest zdecydowanie mniej, bo panie od dawna, od wielu lat mają tą wczesną rehabilitację - zaznacza dr Joanna Filipowska na stronie BCO.

- W kończynie zatrzymują się płyny, gęste płyny tkankowe, wysokobiałkowe, które powodują z jednej strony ryzyko powstania stanu zapalnego. Po takim stanie zapalnym leczenie obrzęku jest niewspółmiernie trudniejsze i często nie może się zakończyć sukcesem - podkreśla specjalistka.

Wskazuje, że nowoczesne metody chirurgiczne i radioterapeutyczne też obniżają ryzyko powstania tego obrzęku. - Jednak prawidłowo i wcześnie prowadzona rehabilitacja jest podstawą - dodaje dr Filipowska.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum