Rusza program badań przesiewowych płuc w trzech województwach. Pilotuje go Śląski Uniwersytet Medyczny. Badania są bezpłatne
Rusza program badań przesiewowych płuc w trzech województwach. Na Śląsku pilotuje go Śląski Uniwersytet Medyczny. Udział w badaniach jest bezpłatny, trwają zapisy

- Badania przesiewowe płuc obejmują ponad 4 tysiące osób. Celem programu jest wczesne wykrywanie raka płuca.
- Będą realizowane w trzech województwach: śląskim, dolnośląskim i opolskim
- Eksperci zwracają uwagę, że powodem późnego odkrycia nowotworu jest brak konkretnych początkowych objawów choroby
Ważne badania dla mieszkańców makroregionu
Badania przesiewowe w trzech województwach na południu Polski mają unijne dofinansowanie. Ich celem jest wczesne wykrywanie raka płuca szczególnie u osób należących do grupy ryzyka. Badania są prowadzone za pomocą tomografii komputerowej. W zależności od pierwszego wyniku, dalsze badania mogą być zaplanowane za 3 miesiące, 6 miesięcy lub za rok.
– Szacujemy, że 5-7 proc. badanych będzie skierowanych do pogłębionej, szybkiej diagnostyki – mówi prof. Mariusz Adamek z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, by wykryć nowotwór złośliwy w pierwszym lub drugim stadium zaawansowania klinicznego , co daje pacjentowi szansę na radykalny zbieg operacyjny i wyzdrowienie - dodaje.
Niestety, jak przyznają przedstawiciele SUM, mimo wprowadzenia nowoczesnych, coraz bardziej skutecznych leków, w Polsce 5-letnie przeżycie pacjenta sięga zaledwie 13 procent.
- Dzieje się to z jednej, tak naprawdę prostej przyczyny – w większości przypadków rak płuca przebiega kompletnie bezobjawowo, a to jak się manifestuje zależy to od jego lokalizacji. Wskutek tego pacjenci trafiają do nas za późno, by stosować leczenie radykalne. W Polsce do takich terapii kwalifikuje się jedynie 20 proc. pacjentów. W 80 proc. przypadków zmiany są nieoperacyjne – wyjaśnia prof. Adamek.
Statystyki nowotworów płuc w Polsce
Jak przypominają przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Polsce raka płuc wykrywa się u ok. 14,6 tysięcy mężczyzn i u około 7 tysięcy kobiet, co przekłada się na 19 proc. i 9 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn i kobiet.
Według prognoz będzie jeszcze gorzej. W 2029 roku nowotwór złośliwy płuca będzie jednym z najbardziej dominujących nowotworów (na podstawie "Mapy potrzeb zdrowotnych") w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej przypadków pojawi się w województwach mazowieckim i śląskim.
Dodajmy, że w makroregionie śląskim będzie przebadanych ponad 4 tysiące osób, którym zostanie wykonanych 11 tysięcy badań. Program pilotuje Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. S. Szyszko SUM w Zabrzu jest Centrum Badań Przesiewowych Raka Płuca (CBPRP). Oprócz tego partnerami są także Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.
Kto może zapisać się na badania przesiewowe?
Jak możemy się dowiedzieć ze strony SUM, powstały szczegóły dotyczące osób, które mogą się zakwalifikować do badań. Do grupy docelowej należą:
- osoby w wieku 55 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat
- osoby w wieku 50 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
- ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza,
- ekspozycją na radon,
- indywidualną historią zachorowań na raka: przebyty rak płuca, w wywiadzie chłoniak,
- rakiem płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
- historią chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).
Jak zapisać się na badania?
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do Partnerów Projektu: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu - (534) 433 633 lub (733) 120 778. A także do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)