• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rusza kampania "Rak UV" dotycząca raka kolczystokomórkowego skóry

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2020 07:30

Niska świadomość społeczna dotycząca raka kolczystokomórkowego skóry, bagatelizowanie zmian, które w początkowym etapie wyglądają jak niegroźne strupki oraz dojrzały wiek chorego powodują, że wielu pacjentów diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby. Czas to zmienić! - czytamy na stronie nowej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Rak UV".

Rusza kampania "Rak UV" dotycząca raka kolczystokomórkowego skóry
Prof. Piotr Rutkowski; FOT. Arch. PTWP

Kampania rusza wraz z początkiem sezonu letniego. - Tylko edukując osoby z grup wysokiego ryzyka jesteśmy w stanie poprawić złe statystyki dotyczące raka kolczystokomórkowego w Polsce - zaznaczają organizatorzy kampanii.

Jak wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie nowotwory skóry stanowią 30 proc. wszystkich rozpoznawanych raków złośliwych a rak kolczystokomórkowy jest drugim najczęściej występującym nowotworem skóry. Jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonka płaskiego zaliczany do niebarwnikowych nowotworów skóry. Przyczyną jego rozwoju jest nieprawidłowe namnażanie się keratynocytów spowodowane w głównej mierze szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV.

Mechanizm raka kolczystokomórkowego:

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2017 roku odnotowano 13 478 zachorowań na niebarwnikowe nowotwory skóry. Jednak zdaniem ekspertów dane epidemiologiczne nie są pełne. - Na podstawie danych chorobowości można szacować, że w Polsce jest to ok. 40-50 tys. zachorowań rocznie - podkreśla prof. Rutkowski.

Wyjaśnia, że ryzyko zachorowania na nowotwór skóry u osób rasy kaukaskiej przekracza 20 proc. i rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Największą liczbę zachorowań notujemy w 8. dekadzie życia, jednak nie oznacza to, że chorują tylko osoby w tym wieku. Wśród pacjentów są również osoby po 60 roku życia i młodsze.

Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry jest długotrwała ekspozycja na działanie promieniowania UV, dlatego wśród szczególnie narażonych na zachorowania są osoby wykonujące pracę na świeżym powietrzu. Wśród grup wysokiego ryzyka znajdują się również pacjenci poddani w przeszłości leczeniu za pomocą promieniowania jonizującego, posiadający wrodzone lub nabyte upośledzenie odporności, cierpiący na przewlekłe choroby skóry oraz osoby z genetyczną predyspozycją do zachorowania na nowotwory skóry wywołane promieniowaniem UV.

Prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie tłumaczy, że rozpoznanie wstępne ustala się na podstawie wywiadu i badania fizykalnego uzupełnionego o nieinwazyjne badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe. W przypadku podejrzenia raka kolczystokomórkowego wykonuje się badanie histopatologiczne, które jest standardem w rozpoznaniu tego nowotworu a radykalne wycięcie chirurgiczne jest metodą z wyboru dającą najwyższy odsetek wyleczeń.

Istnieją też inne metody leczenia, do których zaliczamy leczenie powierzchowne, czyli 5-fluorouracyl, imikwimod, diklofenak, peeling chemiczny, terapię fotodynamiczną, krioterapię; leczenie miejscowe: laseroterapię, krioterapię, elektrokoagulację, radioterapię oraz chemioterapię.

- Od niedawna, u dorosłych pacjentów z przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry można stosować w USA i EU systemową terapię innowacyjną w leczeniu tego nowotworu. W Polsce innowacyjne leczenie raka kolczystokomórkowego skóry przy pomocy przeciwciał monoklonalnych nie jest obec­nie refundowane - puentuje prof. Rutkowski.

"Rak UV" to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona niebarwnikowemu nowotworowi złośliwemu skóry, rakowi kolczystokomórkowemu skóry (cSCC - cutaneous squamouscell carcinoma cancer). Celem kampanii jest edukacja i budowa świadomości społecznej na temat wspomnianego raka. Działania edukacyjne realizowane w ramach kampanii będą kierowane do rolników, sadowników, ogrodników, rybaków, pracowników budowlanych, działkowców, seniorów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. 

Inicjatorami kampanii są organizacje pacjenckie działające od wielu lat na rzecz poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta.

RPP podaje, że rozpoczęcie działań edukacyjnych w ramach kampanii zaplanowano na maj 2020 r. i będą one kontynuowane przez 12 miesięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum