• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rusza filmowa odsłona kampanii Amazonek

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2018 15:57

Jak zrozumieć i wspierać pacjentki po nawrocie choroby nowotworowej, jakie metody leczenia są dziś dostępne i jak wspólnie z lekarzem wybrać tę najodpowiedniejszą? Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” przygotowała cykl filmów informacyjnych w ramach kampanii "Jest jak Jest - Mam Wybór!". Ich bohaterami są lekarze specjaliści i przedstawicielki Amazonek.

W filmach Amazonki chcą przekazać jak najwięcej użytecznych informacji. Fot. Fotolia

W ramach kampanii Jest jak Jest – Mam Wybór, którą Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” powstał cykl filmów informacyjnych poruszających zagadnienia związane z sytuacją chorych oraz leczeniem zaawansowanego raka piersi. Filmy, w których występują onkolodzy, psycholog oraz przedstawicielki Federacji, Amazonki chcą systematycznie publikować na swojej stronie na facebooku oraz na kanale YouTube - przekazało biuro prasowe kampanii.

- W filmach chcemy przekazać jak najwięcej użytecznych informacji. Poruszamy na przykład kwestię komunikacji między pacjentem a lekarzem, która wpływa na wybór leczenia i tym samym sposób funkcjonowania chorych kobiet na co dzień - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, która jest bohaterką jednego z filmów. 

Dodaje: - Mówimy też jak rozmawiać o chorobie po jej nawrocie, bo dla większości z nas jest to bardzo trudny temat. Chore bardzo to przeżywają i potrzebują pomocy psychologicznej, podobnie jak ich rodziny, bo kiedy choroba wraca wszyscy tracą nadzieję. A przecież w tym trudnym momencie jest też dobra wiadomość. Rak piersi jest dziś zaliczany do chorób przewlekłych i tak trzeba do niego podchodzić.

Z kolei film, w którym wypowiada się dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z warszawskiego Centrum Onkologii, Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, w całości poświęcony jest rodzajom raka piersi i możliwym metodom leczenia w kontekście jakości życia podczas leczenia. Obecnie terapia raka piersi daje pacjentkom wybór różnych metod. W większości przypadków onkolodzy podejmują tę decyzję razem z pacjentką, biorąc pod uwagę dotychczasowe leczenie jak również preferencje chorej.

Film rozwiewa wątpliwości odnośnie samej chemioterapii. Kojarzona z wlewami dożylnymi, obecnie u wielu chorych może być zastąpiona znacznie mniej uciążliwymi tabletkami.

- Pacjentki często pytają czy terapia doustna jest tak samo skuteczna jak dożylna, bo panuje takie przeświadczenie, że terapia, aby była skuteczna musi być podana dożylnie - mówi dr Katarzyna Pogoda.

Zaznacza: - A dane mówią jasno: ten sam lek, podawany doustnie i dożylnie jest tak samo skuteczny. Do tego, terapia doustna umożliwia kontynuowanie pracy zawodowej i prowadzenie dotychczasowego życia, bo stosuje się ją w domu.

Filmy można obejrzeć na stronie kampanii: jestjakjest.pl lub na Facebooku Federacji Stowarzyszeń „Amazonki". Kolejne trzy filmy, które powstaną w najbliższych tygodniach, będą spotkaniami z Jolantą Jędroszkowiak - Amazonką, która od wielu lat leczy się w Poznaniu, oraz psychoonkologiem i onkologiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum