• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rusza bezpłatna kolonoskopia w 18 placówkach na Pomorzu

Autor: • Źródło: PAP01 grudnia 2022 06:00

Rusza program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Pomorski NFZ przekazał, że z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 65 lat i nieco młodsze, u których w rodzinie rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Rusza bezpłatna kolonoskopia w 18 placówkach na Pomorzu
Rusza bezpłatna kolonoskopia w 18 placówkach na Pomorzu Fot. Shutterstock

 

Rusza bezpłatna kolonoskopia w 18 placówkach na Pomorzu

Pomorski NFZ w przesłanym w środę komunikacie poinformował, że od czwartku rozpoczyna się program bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii.

- Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta - wskazał w komunikacie rzecznik gdańskiego oddziału NFZ Mariusz Szymański.

Dodał, że na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu.

Przed wykonaniem kolonoskopii ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt z wybraną placówką w celu uzyskania informacji jakie czynności należy wykonać przed badaniem.

Na Pomorzu z bezpłatnej kolonoskopii będzie można skorzystać w 18 placówkach. W Gdańsku są to: dwa szpitale należące do spółki Copernicus Podmiot Leczniczy na gdańskiej Zaspie i przy ul. Nowe Ogrody, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Nadmorskie Centrum Medyczne oraz Centrum Medyczne Enel-Med i 7 Szpital Marynarki Wojennej.

W Gdyni z usługi będzie można skorzystać w trzech placówkach: w dwóch szpitalach należących do spółki Szpitale Pomorskie oraz w Centrum Medycznym Dąbrowa-Dąbrówka.

W Rumi oferta będzie dostępna w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1, natomiast w Wejherowie w szpitalu należącym do spółki Szpitale Pomorskie.

Bezpłatną kolonoskopię będzie można również wykonać w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Człuchowie.

Na liście szpitali znalazły się również dwie placówki w Słupsku: spółka Salus oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. W Bytowie usługa będzie dostępna w Szpitalu Powiatu Bytowskiego. Natomiast w Nowej Wsi Rzecznej w Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej.

Rzecznik gdańskiego oddziału NFZ przekazał, że umowy z wyłonionymi w trakcie konkursu placówkami obowiązywać będą do 30 listopada 2027 roku.

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

W ubiegły piątek NFZ poinformowało, że na realizację programu w całej Polsce przeznaczył ok. 6 mln zł. W przyszłym roku będzie to 80 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum