×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rusza akcja przesiewowych badań urologicznych. Kto może skorzystać?

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 15 września 2023 04:00Zaktualizowano: 15 września 2023 10:08

Każdego dnia w Polsce średnio 48 mężczyzn słyszy diagnozę raka prostaty. Jeden na czterech ma już przerzuty. Można temu zapobiec wykonując badania profilaktyczne. Nadarza się taka szansa – badanie u urologa, bez skierowania, w Poradni Urologicznej szpitala na Pomorzanach.

Rusza akcja przesiewowych badań urologicznych. Kto może skorzystać?
Rusza akcja urologicznych badań przesiewowych. Fot. Shutterstock
 • W Poradni Urologicznej szpitala na Pomorzanach 19 września można wykonać przesiewowe badania urologiczne
 • Badania są bezpłatne i nie jest potrzebne skierowanie, ale obowiązują zapisy telefoniczne
 • Urologiczne badania przesiewowe pozwolą wykryć nie tylko choroby nowotworowe, ale i inne patologie układu moczowego

Darmowe badania urologiczne

15 września przypada Dzień Prostaty. Zespół Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej zaprasza na przesiewowe badania urologiczne: 19 września (wtorek) w Poradni Urologicznej (wejście od strony parkingu, za bud. F) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Skorzystać z nich mogą pacjenci pierwszorazowi, czyli tacy, którzy nie są jeszcze pod opieką żadnej poradni urologicznej i którzy jeszcze nie byli u urologa. Zapraszamy mężczyzn, ale i kobiety. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowań, ale obowiązują zapisy (już ruszyły): rejestracja telefoniczna tel. 91 466 13 60, od poniedziałku do piątku, w godz. 10-13.

Na badania szczególnie powinny zgłosić się osoby z grupy ryzyka: mężczyźni obciążeni genetycznie, ale także pacjenci otyli, nieaktywni fizycznie, palący, stosujący dietę bogatą w białko i czerwone mięso.

Urologiczne badania przesiewowe pozwolą wykryć nie tylko choroby nowotworowe, ale i inne patologie układu moczowego, np. kamice nerkowe.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty pojawia się w okolicy 50 roku życia i wzrasta z wiekiem. Tymczasem wcześnie wykryty zwiększa szanse na jego wyleczenie nawet do 90 procent, a potem kontrolowanie choroby i jeszcze wiele lat dobrego życia. Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego nowotwory urologiczne stanowią aż 25 proc. nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce – obok raka prostaty to także rak pęcherza i rak nerki.

Europejski Tydzień Urologii obchodzony jest w tym roku 24-30 września. Celem jest:

 • zwiększanie świadomości społecznej w zakresie wczesnych objawów, sposobów wykrywania i badań przesiewowych w kierunku najczęstszych schorzeń układu moczowego,
 • popularyzacja zdrowego, aktywnego stylu życia oraz profilaktyki pierwotnej chorób nowotworowych
 • prezentacja potencjału i aktywności szczecińskiej urologii akademickiej w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, ze szczególnym uwzględnieniem technik minimalnie inwazyjnych (w tym robotycznych).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum