• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rusza Akademia dla lekarzy. Inauguracja odbędzie się 23 czerwca

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia09 czerwca 2022 19:00

23 czerwca swoją działalność inauguruje Akademia Warsaw Genomics. To inicjatywa edukacyjna grupy ekspertów medycznych i naukowców.

Rusza Akademia dla lekarzy. Inauguracja odbędzie się 23 czerwca
23 czerwca inaugurację będzie miała Akademia Warsaw Genomics. Fot. AdobeStock
 • 23 czerwca swoją działalność inauguruje Akademia Warsaw Genomics
 • Pierwszy webinar będzie zrealizowany 23 czerwca razem z Polskim Towarzystwem do Badań nad Rakiem Piersi oraz Polską Ligą Walki z Rakiem, poświęcony problemowi zachowania płodności u pacjentek onkologicznych obciążonych mutacjami
 • Co ważne, na cyklicznych, bezpłatnych webinarach będzie
  omawiana najnowsza wiedza o kierunkach i metodach diagnostyki genetycznej i jej praktycznego zastosowania w wielu obszarach terapeutycznych

Inauguracja Akademii Warsaw Genomics

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, 23 czerwca inauguruje swoją działalność Akademia Warsaw Genomics, czyli inicjatywa edukacyjna grupy ekspertów medycznych i naukowców - genetyków, skierowana do lekarzy różnych specjalności.

Jej celem jest propagowanie wiedzy na temat praktycznego zastosowania najnowszych osiągnięć genetyki człowieka i możliwości jakie stwarzają one dla osiągnięcia konkretnych korzyści zdrowotnych w różnych obszarach terapeutycznych - czytamy.

- Diagnostyka genetyczna oferuje dzisiaj ogromne możliwości, które pozwalają nam lepiej zaopiekować się zarówno pacjentami, jak i osobami dziś zdrowymi, ale o wysokim ryzyku zapadnięcia na jakąś chorobę, np. nowotwór albo chorobę serca. Warunkiem skorzystania z tych możliwości jest wiedza, że w ogóle istnieją, stąd też misją Akademii Warsaw Genomics jest szerzenie wiedzy o korzyściach, które przynosi zastosowanie diagnostyki genetycznej we właściwym momencie i u właściwej osoby - wyjaśniła dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

Korzyści z badań genetycznych

Eksperci podkreślają, że zdolność do odczytania ludzkiego genomu ogłoszona ponad dwie dekady temu spowodowała prawdziwą rewolucję w medycynie. Diagnostyka chorób o podłożu genetycznym, określanie ryzyka zachorowania w przyszłości i właściwa profilaktyka, przewidywanie negatywnej reakcji na leczenie i w końcu opracowanie skutecznych terapii celowanych, stosownie do profilu molekularnego danej osoby – to wszystko stało się możliwe dzięki szybkiemu rozwojowi genetyki człowieka i biologii molekularnej w ostatnich latach.

Jedną z intencji twórców Akademii Warsaw Genomics jest odpowiedź w pewnym zakresie na to wyzwanie. Zasada wyboru tematów webinarów opiera się na połączenie dużego znaczenia problemu z punktu widzenia interesu pacjenta, z mało rozpowszechnioną o nim wiedzą.

Tematyka pierwszych 5 webinarów związana będzie z obszarem onkologii:

 • zachowaniu płodności u pacjentek onkologicznych z mutacjami w genie BRCA,
 • ciąży po leczeniu onkologicznym,
 • molekularnym wskaźnikom skuteczności immunoterapii,
 • monitorowaniu choroby resztkowej w hematoonkologii,
 • terapiom celowanym i diagnostyce molekularnej w raku płuca.

Co ciekawe, w bliskich planach Akademii jest także opracowanie webinarów dotyczących korzyści z badań genetycznych w określaniu ryzyka zachorowania, profilaktyce i terapii w chorobach rzadkich, kardiologii i diabetologii.

Inauguracyjny webinar, który odbędzie się 23 czerwca poświęcony będzie ważnemu, a rzadko poruszanemu tematowi zabezpieczania płodności u pacjentek onkologicznych i kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka, takich jak nosicielki mutacji w genach BRCA. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób wrodzone mutacje wpływają na płodność i co możemy dziś zrobić, by pomóc pacjentkom w realizacji marzeń o założeniu rodziny. Omówione zostaną także możliwości i drogi zabezpieczenia płodności w trakcie leczenia onkologicznego - podano.

Akademia Warsaw Genomics działać będzie w postaci czwartkowych, cyklicznych, bezpłatnych webinarów we współpracy z wybranymi towarzystwami naukowymi i partnerami merytorycznymi.
Bieżący program Akademii dostępny jest na stronie pod adresem dostępnym TU.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum