• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rozpoczyna działalność Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w Gorzowie Wlkp.

Autor: IB • Źródło: PAP28 maja 2021 21:40

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim rusza Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego - mówi Agnieszka Wiśniewska.

Rozpoczyna działalność Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w Gorzowie Wlkp.
Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego obejmie pacjentów kompleksową diagnostyką i leczeniem Fot Archiwum
  • Celem centrum jest zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego w jego wczesnych stadiach
  • Centra takie będą mogły tworzyć tylko szpitale mające odpowiednio przygotowany zespół i wyposażenie
  • Nowotwory jelita grubego zajmują drugie miejsce wśród wszystkich chorób nowotworowych w Polsce i są drugą z przyczyn śmierci chorych onkologicznie

Rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wyjaśnia, że Centrum rusza już od czerwca. NFZ pozytywnie zaopiniował wniosek placówki o finansowanie jego działalności.

Wiśniewska wskazuje, że celem centrum jest zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego w jego wczesnych stadiach, a co za tym idzie - zmniejszenie umieralności z powodu tej choroby.

Kompleksowa opieka nad pacjentem

Centra takie będą mogły tworzyć tylko szpitale mające odpowiednio przygotowany zespół i wyposażenie, m.in. co najmniej dwóch lekarzy specjalistów chirurgów lub chirurgów onkologicznych, którzy w ostatnim roku kalendarzowym przeprowadzili co najmniej 15 zabiegów usunięcia nowotworu jelita.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego obejmie pacjentów kompleksową diagnostyką i leczeniem. W całym kraju będą obowiązywały jednolite procedury dla każdej placówki medycznej wchodzącej w skład sieci.

- To standardy dotyczące rozpoznania i leczenia, wsparcia psychologicznego i monitorowania stanu zdrowia pacjenta po przebytej chorobie nowotworowej. Mają one poprawić rokowania pacjentów i jakość ich życia - wskazała rzeczniczka.

Dodała, że nowotwory jelita grubego zajmują drugie miejsce wśród wszystkich chorób nowotworowych w Polsce i są drugą z przyczyn śmierci chorych onkologicznie.

Chorują coraz młodsi

Specjaliści zwracają uwagę, że rak jelita grubego jest coraz częściej diagnozowany u młodych osób. Najnowsze badania wskazują, że częstość tego nowotworu wzrasta w ostatnich latach w grupie ludzi w wieku 20-49 lat.

Dotychczas diagnozowano ten rodzaj nowotworu zdecydowanie częściej u osób po 50. roku życia, ostatnio jednak ta tendencja zmieniła się i wzrasta odsetek chorych młodszych.

Lekarze wskazują, że rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem na świecie. Czynnikami ryzyka tego nowotworu są: zła dieta, otyłość, palenie tytoniu, cukrzyca, nieswoiste zapalenia jelit oraz czynniki genetyczne.

Specjaliści przyznają, że w ostatnich latach w dziedzinie profilaktyki i leczenia tego nowotworu dokonał się istotny postęp: programy kolonoskopowe pozwalają na profilaktykę guzów oraz wczesne wykrycie nowotworu, a doświadczenie w dziedzinie chirurgii oraz postępy w opracowywaniu nowych linii chemioterapii i terapii biologicznych sprawiają, że pacjenci mają szanse na dłuższe przeżycie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum