×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rośnie dostępność nowoczesnej terapii celowanej dla pacjentów z rakiem nerki

Autor: RZX/Rynek Zdrowia13 marca 2013 12:07Aktualizacja: 13 marca 2013 12:08

W ramach istniejącego programu lekowego "Leczenie raka nerki" w I i II linii (tj. u chorych uprzednio nieleczonych farmakologicznie lub po nieskutecznym leczeniu cytokinami) trafił od 1 marca br. na listę leków refundowanych pazopanib. Polscy pacjenci otrzymali dzięki temu dostęp do nowoczesnej terapii celowanej.

Rośnie dostępność nowoczesnej terapii celowanej dla pacjentów z rakiem nerki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pazopanib należy do inhibitorów receptorowych kinaz tyrozynowych aktywnych w leczeniu raka nerkowokomórkowego. Posiada przy tym odmienny profil toksyczności/bezpieczeństwa od dotychczas stosowanych terapii i pozwala na utrzymanie jakości życia pacjentów w trakcie prowadzonego leczenia.

Szacuje się, że w Polsce rak nerki co roku jest rozpoznawany u około 4000 osób (niemal dwie trzecie z tej grupy to mężczyźni). Liczba zachorowań rośnie o 2-3 proc. rocznie.

- Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy w satysfakcjonujący sposób pomóc chorym z rozsianym rakiem nerki. Dlatego decyzja o refundacji nowej terapii to bardzo dobra wiadomość - mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Pazopanib pozwala na wydłużenie okresu przeżycia bez progresji choroby nowotworowej. Ten doustny preparat  stosowany w leczeniu chorych na raka nerkowokomórkowego poszerzył obecnie arsenał leków pozostający do dyspozycji lekarzy onkologów, a tym samym zwiększył szansę na dobór optymalnej terapii dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu uczyniliśmy kolejny krok w kierunku tzw. indywidualizacji procesu leczenia, co ma duży wpływ nie tylko na efektywność terapii, ale i jakość życia osoby leczonej - ocenia specjalista.

Rak nerki zazwyczaj dotyka osoby powyżej 50 roku życia. Szczytowa zapadalność przypada na wiek 60-70 lat, przy czym u mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania jest około półtora raza wyższe niż u kobiet. W praktyce rak nerki to kilkanaście odmiennych typów histologicznych nowotworu, w terminologii medycznej określanych również wspólnym mianem raka nerkowokomórkowego (RCC), stanowiący jednocześnie 2-3 proc. nowotworów złośliwych ogółem. Wśród nich najczęstszą postacią histologiczną jest rak jasnokomórkowy.

U dorosłych stanowi on blisko 85 proc. rozpoznań przypadków raka nerki. W ciągu ostatnich 20 lat zaobserwowano 2-procentowy wzrost zachorowań na RCC zarówno na świecie, jak i w Europie, przy czym największa częstotliwość notowana jest w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Zjawisko to może częściowo wynikać z coraz dokładniejszych technik obrazowania i rosnącej dostępności badań obrazowych wykonywanych z innych przyczyn, co zwiększa liczbę przypadkowo wykrywanych guzów.

Według krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 r. w Polsce zanotowano 4164 nowych zachorowań (2469 u mężczyzn i 1695 u kobiet) i 2563 zgonów (odpowiednio: 1574 i 989) spowodowanych przez RCC. Standaryzowany współczynnik zachorowalności wyniósł 9,6 na 100 tys. w przypadku mężczyzn i 5,1 na 100 tys. u kobiet.

Podstawową metodą postępowania w przypadku stwierdzenia RCC jest leczenie chirurgiczne. U chorych  bez możliwości radykalnego operacyjnego usunięcia guza, można zastosować paliatywne leczenie systemowe. W takich przypadkach obecnie często wykorzystuje się leki ukierunkowane molekularnie. Należy do nich pazopanib z grupy tzw. inhibitorów receptorowych kinaz tyrozowych. Działanie leku polega na hamowaniu specyficznych białek odpowiedzialnych za postęp choroby nowotworowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum