×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rewolucja w leczeniu raka prostaty. Niedzielski: darmowe leczenie z użyciem robota da Vinci

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia25 stycznia 2022 10:46

25 stycznia Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował, że od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenia z użyciem robota da Vinci.

Rewolucja w leczeniu raka prostaty. Niedzielski: darmowe leczenie z użyciem robota da Vinci
O darmowy

 

Od 1 kwietnia darmowe leczenie z raka prostaty z użyciem robota da Vinci 

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował na Twitterze, że "już od 1.04 chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie z użyciem robota (większość z nas zna go pod nazwą da Vinci)".  

Jak dodał minister docelowo "operacje będzie wykonywać 14 ośrodków w kraju, przy rocznych wydatkach z NFZ rzędu nawet 25 mln zł".

Robot da Vinci - rośnie liczba operacji w całym kraju

Jak przekonują eksperci zabiegi wykonywane ze wsparciem robota da Vinci to większa precyzja, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybsza rekonwalescencja pacjenta. 

W całym kraju jest 15 autoryzowanych ośrodków wykorzystujących robota da Vinci. Dzięki temu liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście da Vinci dynamicznie rośnie.

Jak informowaliśmy w I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały 415 zabiegów, o 57 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rak prostaty: rośnie liczba zachorowań i zgonów 

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Doprowadza u nich do 19,6 proc. zachorowań i powoduje ok. 10 proc. wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że odnotowujemy w Polsce wzrost liczby zachorowań i zgonów z powodu raka gruczołu krokowego. W 2014 roku na raka prostaty zachorowało ok. 12 tysięcy i zmarło z tego powodu 4,4 tys. mężczyzn. W 2018 roku odpowiednie dane to 16 tysięcy zachorowań i 5,6 tysiąca zgonów.

W raku prostaty, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, szybka diagnoza i dostęp do skutecznej terapii chirurgicznej i farmakologicznej to kluczowe elementy skutecznego leczenia.


 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum