• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rewolucja w L4 uderzyła w chorych. Zostaną bez pieniędzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia31 marca 2022 14:10

Zwolnienia lekarskie i zasiłek chorobowy według nowych zasad funkcjonują od początku 2022 roku. - Zasady uderzają w ciężko chore osoby, które zmagają się z chorobami nowotworowymi - wskazano w interpelacji do ministra zdrowia. W efekcie chorzy mogą zostać bez zasiłku chorobowego.

Rewolucja w L4 uderzyła w chorych. Zostaną bez pieniędzy
Zmiany w L4 uderzyła w ciężko chorych na choroby nowotworowe. Zostaną bez zasiłku chorobowego? Fot. PAP/Tytus Żmijewski
 • Do ministra zdrowia została skierowana interpelacja poselska od posłanki Katarzyny Kotuli, w której poruszono temat związany ze zwolnieniem lekarskim w przypadku chorób nowotworowych
 • Rewolucja w L4 weszła w życie z początkiem tego roku. Wprowadziła duże zmiany w długości zwolnień lekarskich, ale przede wszystkich okresie pobierania zasiłku chorobowego
 • Nowotwory oraz ich konsekwencje nie znalazły się wśród chorób, na które można pobierać dłużej zasiłek chorobowy - alarmuje autorka interpelacji
 • I wskazuje: osoba, która zakończy terapię nowotworu w ciągu 181 dni w okresie roku, w przypadku innej choroby, bądź nawet nawrotu nie będzie mogła otrzymać zasiłku chorobowego

Zmiany w L4 uderzyły w ciężko chorych. Zostaną bez zasiłku chorobowego

Posłanka Katarzyna Kotula zwróciła się w interpelacji do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie zasadniczych kwestii związanych ze zmianą zasad i długości udzielania zwolnień lekarskich, a co za tym idzie również zasiłku chorobowego, w przypadku chorób nowotworowych.

Jak podaje posłanka, po zmianach w ZUS (Mniejszy zasiłek chorobowy i krótsze L4 w 2022 roku. Rewolucja w ZUS stała się faktem) osoby cierpiące na nowotwory muszą wybierać pomiędzy zdrowiem a zarabianiem na swoje utrzymanie.

- Leczenie choroby nowotworowej wiąże się z możliwością konieczności izolacji z uwagi na szczególnie obniżoną odporność organizmu oraz osłabieniem i pogorszeniem kondycji fizycznej, ale także psychicznej - czytamy.

- Nowotwory oraz ich konsekwencje nie znalazły się wśród chorób, na które można pobierać dłużej zasiłek chorobowy. Oznacza to, że osoba, która zakończy terapię nowotworu w ciągu 181 dni w okresie roku, w przypadku innej choroby (tj. zapalenie płuc czy złamanie kończyny) bądź nawet nawrotu nie będzie mogła otrzymać zasiłku chorobowego, a zatem stanie przed wyborem pomiędzy zdrowiem a zarobkiem na podstawowe potrzeby – zaznaczyła posłanka.

Zwolnienie lekarskie. Chory może zostać bez pieniędzy

W związku z wątpliwości posłanka skierowała do szefa resortu zdrowia trzy zapytania dotyczące bezpośrednio zwolnień lekarskich przy chorobach nowotworowych:

 1. Dlaczego choroby nowotworowe umieszczane są, według nowych decyzji, na równi ze wszystkimi chorobami, których przebieg oraz następstwa nie niosą ze sobą tak wielu konsekwencji zdrowotnych?
 2. Czy ww. decyzje konsultowane były z lekarzami? Jeśli tak, to jaki był wynik tych konsultacji?
 3. Czy ministerstwo pracuje aktualnie nad rozwiązaniami, które umożliwią osobom chorym na nowotwory odliczanie dni powiązanych z leczeniem onkologicznym od sumy wykorzystanych dni zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy. Rewolucja weszła w życie w 2022 roku

Przypomnijmy, że w 2022 roku w L4 zaszły rewolucyjne zmiany. Nowe są zasady liczenia okresu zasiłkowego. Najważniejsza zmiana to ta, że do 182 dniowego okresu zasiłkowego są wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

To oznacza, że bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie ma między nimi przerwy, która przekracza 60 dni.

Zasiłek chorobowy może być wypłacany w ciągu roku nie dłużnej niż przez:

 • 182 dni
 • albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Wcześniej było tak: Do końca ubiegłego roku sumowane były zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tę samą chorobę – tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach, gdy zwolnienia były wystawiane na inną jednostkę chorobową. Wtedy okres zasiłkowy wyliczany był na nowo (w zasadzie wystarczył dzień przerwy między L4).

Od 2022 roku jest tak: Od stycznia nie ma znaczenia na co chorujemy, ponieważ każde kolejne zwolnienie, gdy przerwa między nimi nie przekracza 60 dni, jest sumowane aż do wyczerpania rocznego zasiłku chorobowego.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum