• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rektor WUM i prezes FamiCordTx podpisali list intencyjny ws. rozwoju i wdrażania CAR-T

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 11:20

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś oraz przedstawiciele firmy FamiCordTx : Tomasz Baran - prezes Zarządu i dr Tomasz Ołdak - członek Zarządu, podpisali w czwartek list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania immunoterapii, jako innowacyjnej strategii leczenia nowotworów.

List intencyjny dotyczy współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania CAR-T Fot. WUM

Celem podpisania listu jest zacieśnienie strategicznej współpracy pomiędzy Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, Zakładem Medycyny Regeneracyjnej WUM oraz FamiCordTx w zakresie rozwoju CAR-T - najbardziej zaawansowanej i spersonalizowanej technologii stosowanej w leczeniu hematoonkologicznym, polegającej na opracowaniu dla każdego pacjenta leku na bazie jego własnych limfocytów.

- Terapia CAR-T - największe odkrycie i nadzieja w onkologii ostatnich lat, może być stosowana wyłącznie w certyfikowanych ośrodkach opieki zdrowotnej, dlatego poprzez wdrożenie jej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym staniemy się ośrodkiem referencyjnym dla FamiCordTx w rozwoju tej technologii w Europie - podkreślał podczas spotkania prof. Mirosław Wielgoś.

- To niewątpliwie jeden z najbardziej innowacyjnych i obiecujących kierunków w medycynie. WUM jako wiodąca uczelnia medyczna i ośrodek naukowo-badawczy w Polsce, zatrudniająca wysoko wykwalifikowanych nauczycieli akademickich i pracowników naukowo-badawczych, realizująca specjalistyczne badania, m.in. w obszarze hematologii posiada doświadczenie kliniczne i odpowiednie warunki organizacyjno-techniczne, które pozwalają na wdrożenie tej technologii - dodał rektor.

- Wprowadzenie CAR-T stanowi przełom w podejściu do leczenia i otwiera nową kategorię terapii przeciwnowotworowych – immunoterapię nowotworów. Istotą technologii CAR-T jest wyposażenie własnych limfocytów T pacjenta w cząsteczkę, którą rozpozna białko znajdujące się na komórce nowotworowej. Ten proces odbywa się w specjalnym laboratorium inżynierii komórkowej, gdzie trafia pobrana od pacjenta krew. Następnie specjalnie zmodyfikowane limfocyty T - czyli CAR-T – trafiają z powrotem do pacjenta. W organizmie pacjenta CAR-T w sposób celowany niszczą komórki nowotworowe pacjenta. Jest to wysoce skuteczne i to po jednorazowym podaniu - zaznaczał Tomasz Baran, prezes Zarządu FamiCordTx.

- Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, jako wiodący ośrodek w kraju stanowić będzie pierwsze w Polsce miejsce wdrożenia klinicznego tej najnowocześniejszej terapii na świecie - terapii genetycznie modyfikowanymi limfocytami. To niezwykła szansa dla pacjentów na zwiększenie dostępu do przełomowego leczenia. Mam nadzieję, że pierwsze fazy badań klinicznych pozwolą na skuteczną terapię dużej grupy chorych, którzy w przeciwnym wypadku mieliby niewielkie szanse na powodzenie - wskazywał prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

FamiCordTx posiada wyłączną licencję na rozwój i komercjalizację technologii CAR-T w Europie oraz, jako spółka z grupy kapitałowej Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A. jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem posiadającym odpowiednie zaplecze technologiczne, wiedzę i doświadczenie niezbędne do wytwarzania terapii z użyciem CAR-T.

- Obecnie terapie CAR-T są wytwarzane przez globalne koncerny farmaceutyczne, a koszt to ok. 400 tys. euro za jednego pacjenta. Warszawski Uniwersytet Medyczny i FamiCordTx współpracować będą w zakresie optymalizacji technologii CAR-T oraz obniżenia kosztów leczenia z użyciem CAR-T, w celu zwiększenia ich dostępności dla polskich pacjentów - podkreślał dr Tomasz Ołdak, członek Zarządu FamiCordTx.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum