• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rekonstrukcja piersi płatem DIEP w Białostockim Centrum Onkologii. "Pierwszy taki zabieg w Podlaskiem"

Autor: IB • Źródło: BCO, Rynek Zdrowia24 października 2021 15:09

W Białostockim Centrum Onkologii miała miejsce pierwsza w Podlaskiem operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP.

Rekonstrukcja piersi płatem DIEP w Białostockim Centrum Onkologii. "Pierwszy taki zabieg w Podlaskiem"
Zabieg przeprowadzono w Białostockim Centrum Onkologii Fot. BCO
  • W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) przeprowadzono pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi płatem DIEP
  • To zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha uzyskuje się rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do piersi naturalnej
  • Operacja jest czasochłonna i prowadzona przez dwa zespoły chirurgów
  • Pacjentką była 50-letnia mieszkanka Białegostoku, wcześniej leczona z powodu nowotworu piersi w BCO

To zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha uzyskuje się rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do piersi naturalnej. Do przeprowadzenia tej operacji niezbędne są techniki mikrochirurgiczne umożliwiające zespolenie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego naczyń nabrzusznych dolnych, pochodzących od płata, z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej.

Operowały dwa zespoły chirurgów

Operacja jest czasochłonna i prowadzona przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobiera płat z podbrzusza, wyizolowuje naczynia, które będą zespalane. W tym czasie, drugi zespół wycina bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotowuje naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia.

Końcowym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej. Okres hospitalizacji to około siedem dni, a nieodzowne elementy mające wpływ na prawidłową rekonwalescencję po zabiegu rekonstrukcji DIEP to odpowiednio dobrana bielizna pooperacyjna oraz rehabilitacja pacjentki, zarówno przed, jak i po operacji.

Zabieg przeprowadził zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Zapotrzebowanie rośnie

- Zależało nam na chorej, która była operowana w naszym ośrodku, to 50-letnia pacjentka z Białegostoku, która przeszła przełom amputacji piersi i leczenia onkologicznego w zeszłym roku. Została zakwalifikowana do rekonstrukcji, zabiegała o tę operację - zaznaczył dr Paweł Malinowski z BCO.

Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w zaledwie kilku ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Statystycznie, około tysiąc kobiet rocznie po leczeniu onkologicznym ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP. Wobec tak dużego zapotrzebowania i coraz większego zainteresowania chorych istnieje konieczność, aby ośrodki wielodysyplinarnie leczące raka piersi mogły zaoferować pacjentkom nowoczesne metody rekonstrukcji.

Czytaj też: Amerykańska nagroda za nowatorską metodę rekonstrukcji piersi trafi do Polaka

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum