• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport: wiedza młodzieży na temat raka jest niewielka

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 13:23

Najnowsza kampania edukacyjna realizowana przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO–SPERO - RAKOOBRONA – rozpoczęła się prezentacją raportu dotyczącego świadomości profilaktyki onkologicznej wśród młodzieży. Jak pokazuje raport przygotowany przez organizatorów programu, braki w wiedzy młodzieży są co najmniej niepokojące.

Głównym celem badania było zrekonstruowanie stanu wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych wśród młodzieży szkolnej (gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej).

Raport prezentuje zaskakujące dane: choroba nowotworowa jest przez uczniów postrzegana jako choroba nie tylko tragiczna, ciężka i nieprzewidywalna, ale również silniejsza od chorego. Ponad połowa ankietowanych uczniów uważa, że większość nowotworów złośliwych jest nieuleczalna.

Tylko 10,4 proc. wszystkich uczniów podało wyłącznie odpowiedź lub odpowiedzi poprawne na pytanie "Czy wiesz, co to jest rak szyjki macicy?”. Tylko 38 proc. uczniów równolegle wie, co to jest czerniak i jest w stanie poprawnie wskazać jego objawy. 46 proc. osób proszonych o opisanie osoby chorej na nowotwór złośliwy opisuje ją jako osobę wycieńczoną lub podatną na infekcję.  

Wyniki badania komentuje prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego: - Wyniki raportu są jeszcze bardziej niepokojące, jeśli zestawi się je z danymi dotyczącymi zachorowań na nowotwory i ich profilaktyki. 70 proc. palaczy zaczyna palić już przed ukończeniem 18 roku życia. Ponad 20 proc. gimnazjalistów w Polsce uzależnionych jest od palenia papierosów; szacuje się, że połowa z nich umrze przedwcześnie z powodu chorób odtytoniowych (m.in. raka płuca).

W 2010 roku w Polsce częstość zachorowań na nowotwory szyjki macicy była o około 15 proc. wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej, a umieralność z powodu tego raka w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna w państwach Unii.  

- Edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej jest szczególnie ważna u młodych ludzi. Edukacja od najmłodszych lat pozwala zwracać uwagę na problem, który jest przez młodych ludzi bagatelizowany. Edukacja młodzieży w kierunku przeciwdziałania chorobom nowotworowym powinna być stałym elementem systemowego podejścia do rozwiązywania problemów onkologicznych 
w Polsce - dodaje prof. Mariusz Bidziński, były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum