• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport NIK: wielu pacjentów onkologicznych jest niewłaściwie diagnozowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 08:14

90 proc. badań patomorfologicznych w przypadku chorób nowotworowych trzeba powtarzać lub poszerzać, a co piąta diagnoza jest błędna. Takie wnioski płyną z raportu Najwyższej Izby Kontroli - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Raport NIK:  wielu pacjentów onkologicznych jest niewłaściwie diagnozowanych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

"DGP" powołuje się na kontrolę NIK dotyczącą stanu polskiej patomorfologii. Wynika z niej, że nie ma standardów badań, brakuje specjalistów oraz finansowania - czytamy w dzienniku.

- Brakuje dobrego rozpoznania, więc część terapii, które mogłyby przedłużyć życie lub wyleczyć, w ogóle nie jest stosowana - powiedział gazecie jeden z onkologów. Jak wskazuje prof. Piotr Rutkowski z  Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, jednym z przykładów są programy lekowe w raku płuca. W części ośrodków pieniądze są, ale nie ma pacjentów. Nie dlatego, że nie chorują, po prostu nikt ich odpowiednio nie zdiagnozował.

- Przyjeżdżają do nas pacjenci, a w papierach diagnoza: rak piersi albo rak płuca, i tyle. Nie da się w ten sposób rozpocząć dopasowanego leczenia - stwierdził prof. Rutkowski. Gazeta podkreśla, że badania trzeba powtarzać, co opóźnia diagnozę i generuje dodatkowe koszty. 5 proc. wycinków nie nadawało się już do powtórnej diagnozy. W części zaś badanie tylko poszerzono, ale w 20 proc. przypadków okazało się, że nawet ta wstępna diagnoza była po prostu błędna.

Po kontroli NIK wyliczył główne problemy: brak odrębnego finansowania diagnostyki patomorfologicznej, nierównomierne rozmieszczenie zakładów wykonujących badania oraz powszechny ich outsourcing, deficyt specjalistów.

Gazeta podaje, że resort zdrowia dostrzega problem; przewiduje m.in. prace nad standardem opisu wyniku badania patomorfologicznego.

Omówienie i wnioski z raportu na stronie NIK: www.nik.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum