• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport NIK: pakiet onkologiczny nie poprawił sytuacji pacjentów

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2017 13:44

Jak wskazuje NIK w opublikowanym w środę (26 lipca) raporcie, pakiet onkologiczny skrócił czas oczekiwania na badania dla pacjentów z wystawioną kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego. Jednak w znaczący sposób nie poprawił sytuacji pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu.

Raport NIK: pakiet onkologiczny nie poprawił sytuacji pacjentów
NIK: pakiet onkologiczny nie poprawił sytuacji pacjentów. Fot. Archiwum

Jak wskazuje NIK, kartę DiLO uzyskała tylko część pacjentów, którzy ze względu na rozpoznanie kwalifikowali się do jej otrzymania.

Zdaniem autorów raportu nadal istotnym problemem pozostawał nieskoordynowany i chaotyczny proces diagnostyczny, finanse oraz kwestia zbyt późnego wykrycia choroby. 

Wyniki kontroli wskazują również, że wprowadzenie pakietu onkologicznego nie doprowadziło do znaczącej poprawy w obszarach determinujących skuteczność leczenia onkologicznego w zakresie wykrycia choroby w możliwie wczesnym jej stadium, zapewnienia dostępu do świadczeń w ramach pakietu dla wszystkich pacjentów, postawienia precyzyjnej diagnozy, kompleksowości i jakości udzielanych świadczeń.

Zdaniem NIK przyjęty system rozliczeń zabiegów pakietowych nie zawsze był opłacalny dla szpitali. W wielu wypadkach korzystniejsze było przeprowadzenie i rozliczenie każdego zabiegu czy też badania osobno. W efekcie jedynie część placówek udzielających świadczeń onkologicznych podpisała umowy na realizację świadczeń w ramach pakietu. Dodatkowo, nie wszystkie placówki, które miały umowy - faktycznie je realizowały.

Wprowadzenie pakietu onkologicznego nie doprowadziło także do istotnej poprawy kompleksowości i jakości udzielanych świadczeń. Jedynie 1,89% podmiotów realizujących pakiet w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zapewniało jednoczesny dostęp w ramach prowadzonej własnej działalności do badań laboratoryjnych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badań endoskopowych w ramach własnej działalności. W leczeniu szpitalnym takich podmiotów było 27,52%.

Jednocześnie autorzy zauważają zmiany wprowadzone już po zakończeniu kontroli, które bez wątpienia poprawiły dostępność i skuteczność pakietu onkologicznego. Między innymi wycofano się z zapisów pozwalających na wystawienie karty DiLO w przychodniach specjalistycznych dopiero po potwierdzeniu nowotworu złośliwego, a także uproszczono - wcześniej niezwykle skomplikowaną i czasochłonną - procedurę wystawiania samej karty DiLO.

Więcej: www.nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum