• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak trzonu macicy. Dr Dańska-Bidzińska: w chorobie nawrotowej opcją jest immunoterapia

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia15 listopada 2022 10:45

- Dla pacjentek z nawrotowym rakiem trzonu macicy skuteczną opcją terapeutyczną jest immunoterapia. W Polsce jest nie jest ona obecnie refundowana - mówi dr Anna Dańska-Bidzińska ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Rak trzonu macicy. Dr Dańska-Bidzińska: w chorobie nawrotowej opcją jest immunoterapia
Czekamy na refundację immunoterapii - mówi dr Anna Dańska-Bidzińska. Fot. PTWP
  • Problem choroby nawrotowej w raku trzonu macicy w największym stopniu dotyczy pacjentek, które nie są kandydatkami ani do chirurgii ani do radioterapii - mówi dr Anna Dańska-Bidzińska
  • Pacjentki te są leczone chemioterapią opartą na platynie, ale u części z nich dochodzi do progresji w trakcie leczenia lub po leczeniu. Dla tych chorych brakuje nam kolejnej linii terapii - wskazuje
  • Opcją jest dla nich immunoterapia - dostarlimab, który jest wprawdzie w Polsce dostępny, ale nierefundowany - dodaje

"Choroba nawrotowa to trudny problem"

- W raku trzonu macicy choroba nawrotowa to trudny problem. W największym stopniu dotyczy on pacjentek, które nie są kandydatkami ani do chirurgii, ani do radioterapii i są leczone chemioterapią opartą na platynie - mówiła podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia dr Anna Dańska-Bidzińska z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Oddziału Onkologii Ginekologicznej Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

- Odpowiedź na platynę stosowaną w pierwszej linii terapii sięga 60 proc., ale u części pacjentek, tych gorzej rokujących, dochodzi do progresji w trakcie takiego leczenia lub po nim - wyjaśniała.

"Opcją jest immunoterapia. Czekamy na refundację"

- Dla tych chorych opcją jest immunoterapia, ale w naszym kraju brakuje możliwości jej stosowania. W Europie zarejestrowany został dostarlimab, który jest u nas wprawdzie dostępny, ale nierefundowany - wskazywała ekspertka.

- Skuteczność tego leczenia jest wysoka, zarówno jeśli chodzi o wydłużenie czasu do progresji, jak i całkowitego czasu przeżycia. Lek jest również bardzo dobrze tolerowany przez chore - dodała dr Anna Dańska-Bidzińska.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum