• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak szyjki macicy. Na Dolnym Śląsku startuje program wczesnego wykrywania

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia19 listopada 2021 14:00

Na Dolnym Śląsku rusza program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii wraz ze szpitalami należącymi do sieci. W trasę ruszy wkrótce cytobus.

Rak szyjki macicy. Na Dolnym Śląsku startuje program wczesnego wykrywania
W ramach programu kupiony został nowoczesny sprzęt Fot. materiały prasowe

Na cały projekt Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 1 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

"Celem jest dotarcie do kobiet w mniejszych miejscowościach"

- Możemy już poinformować o realizacji pierwszej części działań, czyli doposażeniu gabinetów ginekologicznych w specjalistyczny sprzęt, kolposkopy -  urządzenia, które umożliwią pogłębioną diagnostykę raka szyjki macicy. W ramach współpracy trafią one nie tylko do DCO, ale również w inne części regionu: do Jeleniej Góry, Oleśnicy i Wałbrzycha - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

- Kluczowym punktem tego programu będzie cytobus, który zapewni dostęp do badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy na terenie całego województwa. Naszym celem jest dotarcie do mieszkanek mniejszych miejscowości - dodaje.

Cytobus, mobilny gabinet ginekologiczny wyposażony w nowoczesny sprzęt będzie gotowy w grudniu bieżącego roku. Kobiety będą mogły wykonać tu badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, bez skierowania i bez kolejki.

Program będzie realizować dolnośląska sieć szpitali

Cytobus to tylko część szerszego programu wczesnego wykrywania i leczenia raka szyjki macicy. Jego koordynatorem jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, a w sieci są także trzy inne dolnośląskie ośrodki, które mają poradnie i oddziały ginekologiczne:

  • Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej,
  • Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

- Zgłaszalność na cytologię scriningową jest wciąż niska, a jest to podstawowe badanie, które pozwala wykryć zmiany prowadzące do raka szyjki macicy. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy kobiet, które m.in. z powodu pandemii COVID-19, mogą mieć utrudniony dostęp do tych badań. Cytobus wyjedzie więc na drogi Dolnego Śląska z wykwalifikowanymi położnymi na pokładzie, aby pobrać cytologię u wszystkich chętnych kobiet - wskazuje dr Marcin Jędryka, ginekolog-onkolog z Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO.

Nieprawidłowy wynik cytologii. Kolejny etap do kolposkopia

Badania cytologiczne w cytobusie i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie kierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii) w czterech współpracujących ośrodkach na Dolnym Śląsku.

W ramach programu DCO kupiło cztery kolposkopy optyczne (z możliwością rejestracji obrazów), które są kluczowym sprzętem do pogłębionej diagnostyki raka szyjki macicy oraz zestawy nowoczesnych narzędzi do pobierania materiału tkankowego do badań histopatologicznych.

Sprzęt nowej generacji trafi także do ośrodków współpracujących z DCO w ramach sieci, tj. do wymienionych wcześniej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy oraz Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

"Stworzyliśmy system weryfikacji wyników"

- Stworzyliśmy system weryfikacji wyników cytologii pobranych podczas tego programu. Każda z pacjentek z nieprawidłowym wynikiem będzie szybko zdiagnozowana i leczona - zaznacza dr Barbara Rossochacka-Rostalska, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

W DCO, które jest ośrodkiem koordynującym sieć, będzie dodatkowo możliwość wykonania ambulatoryjnych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych (elektrokonizacja szyjki macicy) - dzięki kupionemu nowoczesnemu aparatowi do diatermii chirurgicznej. W przypadku pacjentek z już rozpoznanym nowotworem szyjki macicy, określenie stopnia zaawansowania choroby umożliwi aparat USG, z obrazowaniem trójwymiarowym.

Będzie aparat do testów molekularnych

Ponadto Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów DCO będzie wyposażony w nowy aparat do testów molekularnych, identyfikujących DNA wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w planowanych w bliskiej przyszłości badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy nowej generacji. Zakażenie wirusem HPV jest bowiem głównym czynnikiem rozwoju tego nowotworu.

Nowy aparat będzie mógł być również wykorzystywany do molekularnych badań pacjentów onkologicznych w procesie kwalifikacji do terapii celowanych. Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów DCO jest obecnie jedynym laboratorium na Dolnym Śląsku zapewniającym kompleksową diagnostykę molekularną w onkologii.

"Taka opieka staje się standardem w ochronie zdrowia"

- Nowoczesna, skoordynowana i kompleksowa opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi staje się standardem w ochronie zdrowia. Skuteczne przeprowadzenie pacjenta po jego indywidualnej ścieżce, rozpoczynającej się od podejrzenia choroby aż po rehabilitację po zakończonym leczeniu, wymaga odpowiedniej organizacji pracy onkologów i przede wszystkim bliskiej współpracy z ośrodkami w regionie - mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny DCO.

- Wykorzystanie cytobusa znacznie poprawi dostęp do szybkiej, dobrej jakościowo diagnostyki onkologicznej. Współpraca z ośrodkami w Oleśnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze jest przykładem nowoczesnego podejścia w koordynowanej opiece onkologicznej - dodaje.

Rak szyjki macicy. Co mówią liczby?

Według statystyk NFZ tylko około 20 proc. kobiet zgłasza się na przesiewowe badania cytologiczne, które pozwalają szybko wykryć zmiany prowadzące do raka szyjki macicy.

W 2018 roku na nowotwór złośliwy szyjki macicy zachorowało 177 kobiet w województwie dolnośląskim, a w Polsce - 2360. Z tej liczby na Dolnym Śląsku zmarły 143 osoby, w Polsce - 1593.

Czytaj też: Powstała pierwsza polska edycja wytycznych NCCN. Dotyczy raka szyjki macicy. Będą kolejne

 Czytaj też: Rak szyjki macicy. To diagnoza, której żadna Polka nie powinna usłyszeć

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum