• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak szyjki macicy. Ekspert: operujemy dwa razy więcej pacjentek. "Ewidentny skutek pandemii"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP22 stycznia 2023 07:47

W 2022 r. zoperowaliśmy w Uniwersyteckim Centrum Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku 33 pacjentki z rakiem szyjki macicy. Wcześniej było ich zazwyczaj ok. 15 rocznie. To ewidentny skutek pandemii - mówi prof. Paweł Knapp.

Rak szyjki macicy. Ekspert: operujemy dwa razy więcej pacjentek. "Ewidentny skutek pandemii"
Rośnie liczba pacjentek operowanych z powodu raka szyjki macicy Fot. Shutterstock
  • W 2022 r. zoperowaliśmy w Uniwersyteckim Centrum Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku 33 pacjentki z rakiem szyjki macicy. Wcześniej było ich zazwyczaj ok. 15 rocznie - mówi prof. Paweł Knapp
  • To ewidentny skutek pandemii. Pacjenci z innymi problemami medycznymi niż koronawirus nie chodzili do lekarzy i teraz widać tego konsekwencje - wyjaśnia
  • Podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia - dodaje

"Mamy dwukrotny wzrost liczby operowanych pacjentek"

Prof. Paweł Knapp ocenia, że obserwowana sytuacja niepokoi.

- Jeśli mówimy o objawowym nowotworze, takim, który widać namacalnie w badaniu kolposkopowym, w badaniu we wziernikach, w badaniu ginekologicznym, mamy obecnie dwukrotny wzrost - zaznaczył ekspert.

Wyjaśnił, że pandemia miała wpływ na sytuację. Pacjenci z innymi problemami medycznymi niż koronawirus nie chodzili do lekarzy i teraz widać tego konsekwencje.

Według niego nie poprawia się także sytuacja ze zgłaszaniem się na badania profilaktyczne. Przypomniał, że był już taki czas, że pacjentki zaczynały regularnie chodzić do ginekologa, ale przerwała to pandemia.

Podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia

Poinformował także, że w ostatnim czasie operowanych jest coraz więcej młodych pacjentek, ale są też kobiety z nowotworami, których nie można już leczyć operacyjnie.

- W UCO w ostatnim czasie mieliśmy kilka pacjentek, których nie można było zoperować. Mogą jedynie otrzymać radioterapię i chemioterapię. Taka sytuacja to ewenement - ocenił prof. Knapp.

Ekspert przypomniał, że podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia. Podkreślił, że trzeba się badać, aby w razie wykrycia choroby jak najszybciej rozpocząć leczenie - wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje szansę na całkowite pokonanie choroby.

Według profesora ważnym elementem w walce z rakiem szyjki macicy może być też szczepionka przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego). Wirus ten jest jednym z czynników ryzyka raka szyjki macicy.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum