• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak prostaty: tylko pacjenci z przerzutami mają dostęp do nowoczesnych leków z refundacją

Autor: Newseria/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 13:01

W Polsce w obecnym roku może dojść do 20 tys. nowych zachorowań na raka prostaty, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zwykle - szacuje Stowarzyszenie UroConti. W ocenie organizacji wpływ na to ma pandemia i spowodowane nią opóźnienia w diagnostyce. Niestety dla chorych nie mają dobrych wiadomości. Jak zaznaczają, dostęp do najnowocześniejszych leków mają tylko ci pacjenci, u których rak prostaty dał już przerzuty.

Rak prostaty: tylko pacjenci z przerzutami mają dostęp do nowoczesnych leków z refundacją
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze urolodzy podkreślają, że choroba wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna. Wprawdzie z roku na rok dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia się poprawia, jednak problemem wciąż pozostaje polityka refundacyjna i ograniczenia programu lekowego. To osłabia walkę z tym nowotworem – pisze Newseria.

Przez lata rak prostaty był w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania – po raku płuca – nowotworem wśród mężczyzn. Ta kolejność się jednak odwróciła. Obecnie rocznie diagnozuje się ponad 11 tys. nowych przypadków a wg. szacunków Uroconti, w tym roku można spodziewać się nawet 20 tys. nowych zachorowań.

Wszystko dlatego, że wielu pacjentów w obawie przed Covid-19 unika zgłaszania się do lekarzy urologów. Tymczasem wykrycie nowotworu prostaty w początkowym stadium, daje dużą szansę na całkowite wyleczenie.

Prezes PTU, prof. Piotr Chłosta ocenia, że w Polsce dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia dla tej grupy chorych systematycznie się poprawia. Obok zabiegów chirurgicznych, pacjenci w ramach programów lekowych mają zapewniony dostęp do nowoczesnego leczenia hormonalnego. Niestety nowoczesne leki antyandrogenowe - takie jak enzalutamid, apalutamid czy darolutamid - można zastosować tylko u tych, u których rak prostaty dał już przerzuty, chociaż są one ewidentnym wskazaniem do wcześniejszego zastosowania w leczeniu prostaty.

Więcej: biznes.newseria.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum