• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak prostaty oporny na kastrację: co z dostępnością nowych terapii hormonalnych?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 13:51

Rak prostaty diagnozowany jest wśród coraz młodszych mężczyzn, którym zależy już nie tylko na wyleczeniu, ale również na zachowaniu sprawności i atrakcyjności. - Wczesna diagnoza i włączenie leczenia dają na to szanse, a nowe terapie hormonalne pozwalają opóźnić powstawanie przerzutów - przekonuje dr Iwona Skoneczna z Narodowego Instytut Onkologii w Warszawie.

Rak prostaty oporny na kastrację: co z dostępnością nowych terapii hormonalnych?
Dr Iwona Skoneczna z Narodowego Instytut Onkologii w Warszawie Fot. Archiwum

Rak gruczołu krokowego stanowi jeden z najczęściej rozpoznawanych u mężczyzn nowotworów na świecie. Do czynników ryzyka zalicza się wiek chorego oraz predyspozycje genetyczne. Jak mówiła w czasie konferencji online "Rak prostaty w roli głównej"( 11 grudnia) onkolog dr Iwona Skoneczna, w tym roku chorobę zdiagnozowano u ok. 18 tys. mężczyzn w Polsce.  

- Liczba zachorowań na raka prostaty systematycznie rośnie. Niestety znaczący odsetek chorych diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium z przerzutami, gdzie możliwość wyleczenia są niewielkie  - przyznaje dr Skoneczna i podkreśla, że  wcześnie rozpoznany rak prostaty jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest by mężczyźni już od 40 r.ż  badali się w tym kierunku, szczególnie w sytuacji dodatkowych obciążeń. W tym celu należy wykonać badanie krwi na poziom PSA.

- Możliwe jest także badanie rezonansem magnetycznym, które poprawia trafność późniejsze biopsji i pomaga określić stan zaawansowania, co ma znaczenie dla planu leczenia - dodaje specjalistka.

Proces leczenia pacjentów zależy od  zaawansowania nowotworu i obecności przerzutów, wieku pacjenta czy chorób współistniejących.  Na początkowym etapie choroby stosuje się leczenie chirurgiczne oraz radioterapię. Uzupełnieniem jest hormonoterapia, która ma za zadanie obniżyć poziom lub zablokować działanie testosteronu wpływającego na wzrost raka prostaty.

Specjalistka przyznaje, że o ile leczenie chorych w ciągu ostatnich lat zdecydowanie uległo poprawie, to nadal część pacjentów nie ma możliwości skorzystania z najnowszych terapii. 

Jak wyjaśnia dr Skoneczna, u pewnej grupy pacjentów dochodzi po pewnym czasie do oporności na standardowe leczenie hormonalne (tzw. rak oporny na kastrację). - Kiedy obserwujemy wzrost markerów nowotworowych, ale nie wykrywa się jeszcze przerzutów, duże korzyści przynosi włączenie  nowych terapii hormonalnych. Ich zastosowanie pozwala wydłużyć okres pojawienia się przerzutów. Co ważne, w trakcie tej terapii objawy uboczne są minimalne, co umożliwia choremu normalne funkcjonowanie - zaznacza specjalistka.

Wdrożenie skutecznego leczenia przed rozwojem przerzutów odległych może znacznie poprawiać rokowanie chorych. Problem w tym, że w Polsce u pacjentów z rozpoznaniem opornego na kastrację  raka gruczołu krokowego leczenie to objęte jest refundacją dopiero po pojawieniu się przerzutów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum