• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak prostaty - jak z nim walczyć? Im wcześniej tym lepiej

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2016 16:42

Im wcześniej zostanie wykryty rak stercza, tym lepiej, gdyż od stopnia jego zaawansowania zależą możliwości leczenia i długość czasu dobrej jakości życia z tą chorobą - podkreślają polscy wybitni specjaliści w listopadzie, który jest od lat miesiącem ogólnoświatowej, społecznej kampanii "Movember" przypominającej panom, by lepiej zadbali o swoje męskie zdrowie.

Rak prostaty - jak z nim walczyć? Im wcześniej tym lepiej
Można żyć dobrze i aktywnie, jeśli kontrolujemy chorobę. Fot. Shutterstock

- Rak występujący w stopniu ograniczonym do stercza, gdy spodziewana długość życia jest większa niż 10 lat, pozwala na zaproponowanie agresywnego, radykalnego leczenia. Polega ono na wyeliminowaniu narządu łącznie z chorobą albo na stosowaniu terapii zmierzających do zatrzymania postępu choroby - mówił prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas debaty pt. "Życie z rakiem prostaty w Polsce" zorganizowanej we wtorek (8 listopada) przez warszawską redakcję dziennika Polska The Times, której partnerem był Rynek Zdrowia.

To już (często) choroba przewlekła
Jak zaznaczali eksperci, dzięki możliwościom współczesnej medycyny rak stercza (inne używane nazwy tej choroby to rak prostaty, rak gruczołu krokowego - przyp. red.) dotykający mężczyzn stał się w wielu przypadkach chorobą przewlekłą, którą można przez długie lata kontrolować.

Prof. Piotr Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, podkreślił, że w wielu przypadkach onkolodzy kliniczni mogą dzisiaj zaproponować stosowanie strategii długotrwałego leczenia.

- Akurat w raku prostaty nie jest to rzadka sytuacja, gdy potrafimy tą chorobę nawet na etapie zaawansowanym kontrolować latami, prowadząc dobrze zbalansowane leczenie, biorące pod uwagę zarówno jakość życia pacjenta, jak i toksyczność stosowanej terapii - wyjaśnił profesor.

Dodał: - Jeśli choroba się nie spieszy, my też się nie spieszymy, co pozwala miesiącami, a czasem i latami, obserwować chorego nie wdrażając kolejnej formy agresywnego leczenia - mówił profesor.

Kluczowe dla wyników leczenia jest wczesne wykrycie raka. Dane naukowe - co podkreślali eksperci - wskazują na powodzenie strategii, która zakłada obejmowanie profilaktycznymi badaniami przesiewowymi mężczyzn pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. W przypadku chorych z ryzykiem rodzinnym wskazane jest wykonywanie tych badań o 10 lat wcześniej.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi i określeniu w niej stężenia PSA (z ang. prostate specific antigen), czyli specyficznego antygenu prostaty, białka które jest markerem dla tego nowotworu.

Jak by to powiedzieć...
Między innymi o tym, że w leczeniu raka prostaty osiągane rezultaty są tym lepsze im wcześniej nastąpi zdiagnozowanie choroby przypomina organizowana co roku w listopadzie ogólnoświatowa kampania "Movember" (nazwa od połączenia angielskich słów moustache - wąsy i november - listopad).

W ramach listopadowej kampanii wyrazem solidarności z mężczyznami cierpiącymi na nowotwór jest... zapuszczanie wąsów. Okazało się, że właśnie w ten nietypowy sposób, gdy w kampanie włączą się znane osoby, np. sportowcy, można podnieś świadomości społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty.

Mężczyźni dziś łatwiej niż w minionych latach przełamują wstyd towarzyszący chorobie.

- Kiedy w 2002 roku uruchomiliśmy linię zaufania, przez pierwsze 4 lata dzwoniły do nas prawie wyłącznie kobiety zaniepokojone stanem swoich mężów, ojców. Dzisiaj odbieramy od 20 do 50 telefonów w miesiącu i w około 90 proc. są to telefony od mężczyzn - mówił podczas debaty Tadeusz Włodarczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

8 listopada ruszyła kampania edukacyjna Stowarzyszenia pod hasłem "Im wcześniej tym lepiej", która ukazuje sylwetki mężczyzn po radykalnej prostatektomii, również poddanych brachyterapii i terapiom lekowym, którzy nauczyli się żyć z chorobą, zachowując satysfakcjonującą jakość życia.

Zdecydowali się pokazać swoje twarze, by zapewnić innych mężczyzn, że możliwe jest dobre życie z rakiem prostaty. Hasło kampanii zachęca też do wykonywania badań w kierunku wykrywania raka prostaty, ale - co równie ważne - niesie przekaz: możemy żyć dobrze i aktywnie, jeśli we wczesnym etapie będziemy kontrolować chorobę.

Męskie sprawy
Jak podkreślała psycholog społeczny Katarzyna Korpolewska, zbyt mało jednak mówimy o aspekcie psychologicznym nowotworu stercza. Dotyczy okolic ciała, które są szczególnie ważne dla mężczyzny, a stwierdzona choroba może w bardzo istotnym stopniu zaważyć na poczuciu własnej wartości.

Psycholog zwróciła uwagę, że wielu mężczyzn po prostu wypiera diagnozę: - Gdy ją usłyszą, stwierdzają, że nie będą nic robić, bo temat jest zbyt trudny.

Mężczyźni nie mają też świadomości, że leczenie może wywołać negatywne konsekwencje dotyczące współżycia seksualnego czy związane z nietrzymaniem moczu. - Często przyznają, że nikt im o tym nie powiedział, ale i oni sami też nie poszukiwali takich informacji, bo to temat wzbudzający lęk, dotykający męskości, czyli poczucia własnej tożsamości.

- Hasło kampanii "Gladiatora"  interpretowałabym także w ten sposób, że im wcześniej mężczyzna u którego zdiagnozowano nowotwór pozna jaką chorobą jest rak stercza, tym lepiej będzie przygotowany, by podjąć leczenie i przez lata nie poddawać się chorobie - zaznaczyła Małgorzata Korpolewska.

U części chorych rozpoznaje się miejscowo zaawansowanego raka gruczołu krokowego, bez przerzutów. U tych pacjentów możliwe jest radykalne leczenie, jest to populacja chorych, u których tak prowadzona terapia daje szansę na wyleczenie.

Natomiast pacjenci, u których rozsiew, uogólnienie procesu nowotworowego następuje dopiero po pewnym czasie - po 5, czasami i po 10 latach od rozpoznania choroby - wymagają w pierwszym etapie długotrwałego leczenia hormonalnego.

Jakość życia przede wszystkim
- Nie zawsze istnieje możliwość swobodnego planowania leczenia systemowego, bowiem na podstawie programu lekowego mamy zdefiniowaną jedyną strategię leczenia, jaką możemy wybrać, gdy u chorych przestają działać klasyczne leki. Leki nowej generacji możemy włączyć dopiero na takim etapie rozwoju choroby, gdy pacjent już nie reaguje na chemioterapię - tłumaczył prof. Piotr Wysocki.

Nowoczesne leczenie farmakologiczne, na co zwracali uwagę eksperci, wchodzi dziś w zakres strategii leczenia raka gruczołu krokowego. Pozwala ono zachować dobrą jakość życia, odsunąć w czasie wdrożenie toksycznej chemioterapii i w perspektywie uciążliwej hospitalizacji. Istotnie wydłuża przeżycie całkowite, opóźnia progresję choroby.

Według prof. Piotra Wysockiego, optymalizacja leczenia, polegająca na wdrożeniu nowoczesnych leków przed chemioterapią daje wybór jednocześnie skutecznej, ale i bezpiecznej terapii, zapewniającej utrzymanie jakości życia.

Jeden z parametrów, na który zwraca się uwagę przy ocenie skuteczności nowej generacji leków podczas badań klinicznych jest określenie czasu jaki upływa od momentu rozpoczęcia podawania leku do pojawienia się konieczności wdrożenia chemioterapii. - Nowe leki onkologiczne stosowane w raku stercza pozwalają średnio wydłużyć ten czas o około 10-12 miesięcy - podał profesor.

*******
W debacie wzięli udział (w kolejności alfabetycznej):
Prof. Piotr Chłosta - prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, 
Szymon Chrostowski - Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, 
Marek Hok - poseł, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii
, Katarzyna Korpolewska - psycholog społeczny, 
Waldemar Kraska - senator, przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, 
Krzysztof Ostrowski - poseł, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, Tadeusz Włodarczyk - przewodniczący Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator", prof. Piotr Wysocki - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Pełna relacja z debaty, z wypowiedziami wszystkich gości - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum