• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak prostaty. "Nie jest łatwo namówić człowieka, któremu nic nie dolega, żeby poszedł do urologa"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 07:01

Skoro dokonujemy przeglądu technicznego samochodu, który nie sprawia żadnych problemów, dlaczego nie wykonujemy badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty, choć nie odczuwamy żadnych dolegliwości? - pyta dr Artur Lemiński.

Coraz więcej takich zabiegów wykonuje się z zastosowaniem robota da Vinci Fot. Shutterstock
  • W ostatnich latach rak prostaty był diagnozowany u ponad 17 tys. mężczyzn rocznie, ale spodziewamy się, że w roku 2021 liczba ta po raz pierwszy przekroczy 20 tys. - mówi dr Artur Lemiński
  • Rak prostaty w swoich początkowych stadiach, gdy jest ograniczony wyłącznie do samego narządu, nie daje żadnych dolegliwości. To właśnie wtedy leczenie jest najskuteczniejsze - wskazuje
  • Dlatego mężczyźni po 50. roku życia powinni wykonywać badania profilaktyczne: oznaczenie poziomu PSA we krwi oraz badanie palpacyjne gruczołu krokowego u urologa - wyjaśnia
  • Do tego potrzebna jest jednak świadomość problemu, a tę staramy się budować od lat- dodaje

- Problem zachorowalności na raka prostaty zaczyna narastać po 60. roku życia, a następnie rośnie wraz z wiekiem. W ostatnich latach nowotwór ten był diagnozowany u ponad 17 tys. mężczyzn rocznie, ale spodziewamy się, że w roku 2021 liczba ta po raz pierwszy przekroczy 20 tys. - mówi dr Artur Lemiński, specjalista urolog z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

"Nowotwór rozwija się latami"

- To najczęstszy nowotwór złośliwy (ok. 20 proc. zachorowań) u mężczyzn. Rak prostaty odebrał już palmę pierwszeństwa rakowi płuca, na co można nawet spojrzeć optymistycznie, ponieważ lepiej rokuje, a ponadto jego leczenie nie jest tak bardzo obciążające - dodaje.

- Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, większość jest od nas niezależnych, są to bowiem wiek, rasa, występowanie rodzinne oraz w dieta, choć w tym ostatnim przypadku nie do końca mamy na to mocne dowody naukowe. Niemniej zalecamy dietę śródziemnomorską, która jest generalnie zdrowsza, niż inne - zaznacza specjalista.

Jak wyjaśnia, nowotwór rozwija się powoli, trwa to latami. Rak prostaty w swoich początkowych stadiach, gdy jest ograniczony wyłącznie do samego narządu, nie daje żadnych dolegliwości.

Badania profilaktyczne mają decydujące znaczenie. Dlaczego?

- Problem w tym, że możliwości skutecznego leczenia są największe właśnie na tym etapie, u pacjentów, którzy tych dolegliwości nie mają. Dlatego potrzebne są badania profilaktyczne. Po 50. roku życia każdy mężczyzna powinien mieć oznaczone stężenie PSA we krwi oraz wykonać u urologa badanie palpacyjne gruczołu krokowego. Ten ostatni element jest czynnikiem, który najbardziej odstrasza pacjentów i wokół którego narosło mnóstwo mitów, ale najwyższy czas go odczarować - to badanie takie samo, jak każde inne - podkreśla dr Lemiński.

 Diagnostyka raka prostaty. Kolejne etapy

Jak wskazuje urolog, podwyższone stężenie PSA lub jakiekolwiek wątpliwości w badaniu per rectum oznaczają, że należy rozpocząć kolejne etapy procesu diagnostycznego. Na czym one polegają?

- Część pacjentów, chodzi głównie o osoby w zaawansowanym wieku, kierujemy na obserwację, ponieważ leczenie w żaden sposób nie wpłynie na wydłużenie ich życia. Pozostała część kierowana jest na badanie rezonansem magnetycznym, przy czym, w zależności od wyników, pacjenci pozostają pod obserwacją lub są kierowani na biopsję prostaty - wyjaśnia specjalista.

- W zależności od wyników biopsji, część pacjentów zostaje objęta obserwacją, a część - poddana badaniom szczegółowym, a następnie skierowana na konsylium onkologiczne, które decyduje o leczeniu zabiegowym lub z zastosowaniem radioterapii. W wielu sytuacjach decyzję o wyborze leczenia pozostawiamy pacjentowi - zauważa.

Leczenie. "Rewolucyjne zmiany"

- Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu prostaty objętej nowotworem, przy czym w naszym szpitalu od 2010 r. zabiegi takie były wykonywane laparoskopowo, tj. z zastosowaniem chirurgii małoinwazyjnej, a od 2020 r. z zastosowaniem chirurgii robotycznej, tj. robotem da Vinci - mówi dr Lemiński.

- Jeśli chodzi o radioterapię, również pojawiają się coraz to nowsze akceleratory, umożliwiające stosowanie lepszych i nowocześniejszych technik radioterapii, oszczędzających zdrowe struktury organizmu. Oznacza to, że można podać do gruczołu krokowego wyższe dawki, przy mniejszym obciążeniu zdrowych tkanek, co daje mniej działań niepożądanych - zaznacza.

- Kolejnym etapem rewolucji w leczeniu są nowe leki stosowane w terapii pacjentów z bardziej zaawansowanym nowotworem prostaty, przy czym takie preparaty jak abirateron, czy enzalutamid są w Polsce dostępne w ramach programów lekowych - wskazuje urolog.

"Nie jest łatwo namówić człowieka, któremu nic nie dolega, aby poszedł do urologa"

 

- Najważniejszą kwestią jest jednak to, abyśmy musieli stosować wszystkie te metody leczenia jak najrzadziej, a będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy mężczyźni zaczną się regularnie badać. Nie jest łatwo namówić człowieka, któremu nic nie dolega, aby poszedł do urologa i poddał się badaniu palpacyjnemu gruczołu krokowego, czy wykonał badanie PSA, ale jest to jedyny sposób. Do tego potrzebna jest jednak świadomość problemu, a tę staramy się budować od lat - podkreśla dr Lemiński.

- Skoro dokonujemy przeglądu technicznego samochodu, który nie sprawia nam żadnych problemów, dlaczego nie mielibyśmy, na zasadzie analogii, wykonywać badań profilaktycznych, choć nie odczuwamy żadnych dolegliwości? - pyta specjalista.

Czytaj też: Rak prostaty. Są pacjenci, którzy tkwią w terapeutycznej próżni. Można to zmienić

Czytaj też: Eksperci: sytuacja pacjentów z rakiem prostaty w czasie pandemii staje się dramatyczna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum