• PATRON HONOROWYpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak płuca. Ważne postulaty ekspertów i pacjentów. "Musimy strzelać ze wszystkich armat"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 15:01

Rak płuca. Zmniejszenie liczby zachorowań oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich to główne cele kampanii "Hamuj raka! Daj szansę płucom!". Eksperci i organizacje pacjentów opracowali ważne postulaty.

Rak płuca. W jego diagnostyce i leczeniu musi zajść wiele zmian - mówią eksperci Fot. Shutterstock
 • Rak płuca od wielu lat jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym - notuje się tak samo wysoką liczbę zachorowań, jak i zgonów z jego powodu
 • Eksperci i organizacje pacjentów postulują zmiany w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia tego nowotworu
 • Ich celem ma być zmniejszenie liczby zachorowań oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich

Rak płuca od wielu lat jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym - notuje się tak samo wysoką liczbę zachorowań, jak i zgonów z jego powodu.

W 2017 roku zainicjowana została kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom”, którą tworzą i wspierają przedstawiciele pacjentów: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin oraz grono uznanych specjalistów z obszaru onkologii: prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Maciej Krzakowski, prof. Dariusz Kowalski i prof. Tadeusz Orłowski.

Inicjatorzy kampanii postawili przed sobą ambitne cele do realizacji:

 • zmniejszenie liczby zachorowań
 • oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich.

Profilaktyka pierwotna i wtórna

Zaproponowane zmiany koncentrują się m.in. na profilaktyce pierwotnej, skierowanej do społeczeństwa, uwzględniając szczególnie problem palenia, zarówno klasycznych papierosów, jak i nowoczesnych forma palenia, takich jak e-papierosy.

Drugim ważnym elementem jest profilaktyka wtórna, odnosząca się do osób z grup ryzyka. W Polsce, dla osób zagrożonych rakiem płuca, które przekroczyły 55 rok życia i paliły papierosy przez minimum 20 lat, stworzony został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK), który pomaga w diagnozie choroby nawet na wczesnym jej etapie. Tego typu badanie obecnie oferują 23 ośrodki w kraju.

Czytaj też: Polacy bez świadomości o raku płuc. Palacze unikają profilaktyki i nie wiedzą na jakie badania iść

- Każdy palacz musi sobie zdawać sprawę, że z każdym papierosem ryzykuje rozwój choroby nowotworowej. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z grup ryzyka, zgłaszały się na badania przesiewowe, bo to daje szansę na wykrycie raka płuca we wczesnym okresie, a co za tym idzie, daje szansę na pełne wyleczenie - podkreśla prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Diagnostyka raka płuca

Dla poprawy wyników wyleczalności niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) istotna jest szybka, skuteczna i kompleksowa diagnostyka.

- Znaczenie ma przede wszystkim wzmocnienie opieki ambulatoryjnej, czujność onkologiczna lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów oraz samych pacjentów. Niezbędne jest także zapewnienie dobrej, skutecznej i nowoczesnej diagnostyki patomorfologicznej oraz molekularnej, które obecnie są kluczowe dla zaproponowania odpowiedniej terapii - wyjaśnia prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

- Bardzo pomocna byłaby też możliwość wykorzystania elektronicznych kont pacjenta, do sprawnego przekazywania informacji diagnostycznych na temat chorego - dodaje.

Leczenie. "Musimy strzelać ze wszystkich armat"

Postulowane zalecenia dotyczące leczenia raka płuca skupiają się w dużej mierze na zastosowaniu kompleksowego podejścia i nowoczesnych terapii.

- Jednym z kluczowych elementów skutecznej terapii raka płuca jest dostęp do leczenia innowacyjnego, do leków, które stwarzają szansę na zwiększenie wyleczalności trwałej albo wydłużenie całkowitego czasu przeżycia. Znaczenie ma także dostęp do leczenia adjuwantowego, stosowanego jako element leczenia uzupełniającego radykalny zabieg operacyjny -  wskazuje prof. Dariusz Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca oraz Forum Raka Płuca, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. 

- Będę ciągle powtarzał – musimy strzelać ze wszystkich armat, żeby poprawić skuteczność leczenia - podkreśla.

Czytaj też: Rak płuca. Dlaczego w Polsce zbyt rzadko stosuje się jednoczasową radiochemioterapię?

"Taką sytuację trudno zaakceptować. Można ją tylko zmienić"

Ważne jest także zwiększenie udziału leczenia skojarzonego, tj. jednoczasowej radiochemioterapii w miejscowo zaawansowanym raku płuca, a także leków ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii.

- Większość z tych terapii jest obecnie dostępna w programie lekowym, jednak nie są właściwie wykorzystywane, z powodu nieefektywnie działającej diagnostyki - mówi  prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie.

- Co się z tym wiąże, około 1/3 pacjentów nie ma przeprowadzanego badania w kierunku mutacji genu EGFR, a to oznacza, że przynajmniej 1/3 chorych na zaawansowanego raka niedrobnokomórkowego nie otrzymuje właściwego leczenia. Taką sytuację trudno zaakceptować, więc jedyne co można zrobić, to ją zmienić - podsumowuje konsultant.

Czytaj też: Rak płuca. Tam gdzie nie ma odpowiedniej diagnostyki jest archaiczne leczenie

Czytaj też: Rak płuca. Rekomendacja: leczenie jak najmniej toksyczne i wydłużające przeżycie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum