• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak płuca: NFZ zapowiada - od 1 października kompleksowa opieka w kilku ośrodkach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2018 09:08

Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Według NFZ od 1 października 2018 r. w pilotażowych ośrodkach możliwe jest wprowadzenie kompleksowej opieki w zakresie tej choroby.

Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko ocenia, że kompleksowa opieka w raku płuca poprawi wczesną diagnostykę i skuteczność leczenia Fot. PTWP

Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Co roku wykrywanych jest około 23 tys. nowych przypadków tej choroby, a z powodu wysokiej śmiertelności niemal tyle samo pacjentów umiera. Aż co czwarty zgon wywołany nowotworem przypada na raka płuca.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna wskazuje, że w kilku pilotażowych ośrodkach możliwe jest wprowadzenie kompleksowej opieki w zakresie raka płuca od 1 października 2018 r.

- Należy zacząć od ośrodków, które już są do tego przygotowane lub mają odpowiedni potencjał - zaznaczył podczas debaty na temat tego nowotworu, zorganizowanej w końcu kwietnia w Warszawie.

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie prof. Joanna Chorostowska-Wynimko wyjaśniła, że kompleksowa opieka koordynowana w zakresie raka płuca powinna poprawić wczesną diagnostykę oraz skuteczność leczenia tego nowotworu.

- Trzeba przede wszystkim przyspieszyć wykonywanie badań obrazowych, patomorfologicznych oraz molekularnych - stwierdziła specjalistka.

Od nich zależy wybór terapii. Z tym jest jednak kłopot, bo na skutek rozproszenia diagnostyki tego nowotworu od podejrzenia raka płuca do postawienia ostatecznej diagnozy mija nawet 6 miesięcy. - To zdecydowanie za długo - podkreśliła Chorostowska-Wynimko.

Zbytnio przeciągająca się diagnostyka może sprawić, że nowotwór, który był wcześniej operacyjny, nie może być już usunięty, co zmniejsza szanse na skuteczne leczenie.

- Jedynie u 15 proc. chorych rak płuca wykrywany jest na takim etapie, że mogą być oni jeszcze operowani. Wynika to również z tego, że choroba ta przebiega podstępnie i u większości chorych rozpoznawana jest zbyt późno - podkreśliła specjalistka. U wielu pacjentów jest za późno na leczenie operacyjne już w chwili podejrzenia tego nowotworu.

Prof. Dariusz M. Kowalski z Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie zwrócił uwagę, że początkowe objawy raka płuca są niespecyficzne. Mogą to być takie dolegliwości jak uporczywy kaszel, chrypka, duszność i ból w okolicach klatki piersiowej, które na ogół nie są kojarzone z rakiem płuca. Najbardziej niepokojącym objawem jest krwioplucie.

Prof. Chorostowska-Wynimko zapewniała, że dostępność do torakochirurgii w Polsce nie jest zła, jesteśmy pod tym względem na poziomie średniej europejskiej. - Nie tyle zatem brak tych ośrodków jest problemem, ile trudności diagnostyczne - dodała.

Zdaniem specjalistki dla usprawniania diagnostyki należy przyspieszyć, a zarazem zwiększyć jakość badań patomorfologicznych i molekularnych. - Mamy już refundację dla dużej części tego rodzaju diagnostyki, ale środki na ten cel należy wydawać bardziej optymalnie. Chodzi głównie o to, aby była ona całościowa, a nie fragmentaryczna, bo jest to kosztowne i czasochłonne - dodała.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna zauważył, że w coraz większym zakresie do ceny świadczenia wprowadzany jest element jakości. Tak jest już na przykład w leczeniu zawału serca. - Trzeba to dalej rozwijać, czekamy na ustawę o jakości w ochronie zdrowia, która ma wejść w życie jeszcze w 2018 r. - mówił.

Prof. Dariusz M. Kowalski zwrócił uwagę, że leczeniem chorób nowotworowych powinny się zajmować przede wszystkim ośrodki, które mają do tego odpowiednie kompetencje.

- Kontrakty na leczenie onkologiczne ma prawie 900 ośrodków, ale zaledwie 90 z nich leczy 80 proc. chorych. W większości placówek z powodu choroby nowotworowej leczonych jest jedynie 2-3 chorych rocznie. A nie można dobrze leczyć nie mając odpowiedniego doświadczenia. Dlatego bardzo ważny jest wybór właściwych ośrodków uczestniczących w opiece koordynowanej - podkreślił prof. Kowalski.

NFZ planuje wprowadzenie od 1 października 2018 r. koordynowanej opieki także w zakresie leczenia innych schorzeń, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i udar mózgu.

Prezes Jacyna przyznał podczas debaty, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, jednak w drugim półroczu zwykle Fundusz dysponuje większą pulą pieniędzy (wynikającą m.in. ze napływu środków ze składki ubezpieczeniowej - PAP). W następnych latach - powiedział Jacyna - mają się zwiększyć nakłady na opiekę medyczną z budżetu państwa - do 6 proc. PKB w 2024 r.

Nową strategię walki z rakiem płuca, która ma zmienić niekorzystne statystyki, zaproponowali już na początku 2018 r. Specjaliści Polskiej Grupy Raka Płuca, Polskiej Ligii Walki z Rakiem oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Głównym elementem strategii mają być rozlokowane w całym kraju ośrodki prowadzące skoordynowaną i kompleksową diagnostykę oraz terapię chorych z rakiem płuca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum