• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi: pacjenci apelują do ministra zdrowia o poprawę systemu diagnostyki i leczenia

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia06 października 2022 16:00

Rak piersi, zarówno pod względem zachorowalności, jak i również liczby zgonów, znajduje się na czołowych miejscach w statystykach. Organizacje pacjentów podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi w naszym kraju.

Rak piersi: pacjenci apelują do ministra zdrowia o poprawę systemu diagnostyki i leczenia
Organizacje pacjentów apelują o poprawę systemu diagnostyki i leczenia raka piersi. Fot. ShutterStock
  • Wspólny apel, dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi, wystosowały organizacje reprezentujące pacjentów
  • Został on już przesłany do resortu zdrowia
  • — Zdaniem organizacji pacjentów w odniesieniu do standardów panujących w Unii Europejskiej wciąż mamy do nadrobienia istotny dystans — podkreślają sygnatariusze

Diagnostyka i leczenie raka piersi. Jest apel do Ministerstwa Zdrowia

Skuteczniejsze badania przesiewowe, cykliczna aktualizacja wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych. Tak właśnie brzmią główne postulaty, które zostały skierowane do Ministerstwa Zdrowia.

Wspólny apel, dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi, wystosowały organizacje reprezentujące pacjentów. 

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak piersi, zarówno pod względem zachorowalności, jak i  również liczby zgonów, znajduje się na czołowych miejscach w statystykach. Niemal 8 tys. kobiet zmarło z tego powodu w naszym kraju w 2020 roku.

"Wciąż mamy do nadrobienia istotny dystans"

- Od niemal czterech dekad październik jest obchodzony na świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. To moment na to, by zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzeby i wyzwania, które stoją przed systemem opieki nad tą grupą chorych. Zwłaszcza, że zdaniem organizacji pacjentów w odniesieniu do standardów panujących w Unii Europejskiej wciąż mamy do nadrobienia istotny dystans — podkreślają sygnatariusze. 

Apel został podpisany przez czołowe ogólnopolskie organizacje zrzeszające pacjentów onkologicznych, w tym także te wyspecjalizowane w tematyce raka piersi. Są to: Fundacja OmeaLife „Rak piersi nie ogranicza”, Fundacja OncoCafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna „Alivia”, Fundacja Onkologiczna „Nadzieja”, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Z pełną treścią apelu można zapoznać się poniżej. 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum