• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi: lek dostępny u naszych sąsiadów nadal poza zasięgiem polskich pacjentek

Autor: Newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 28 października 2015 16:21

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek - rocznie zapada na niego ok. 17 tys. kobiet, a 5 tys. umiera. Ok. 20 proc. chorych cierpi na bardziej agresywną i szybciej dającą przerzuty odmianę raka, której przyczyną jest tzw. nadmierna ekspresja receptora HER2.

Rak piersi: lek dostępny u naszych sąsiadów nadal poza zasięgiem polskich pacjentek
Eksperci podkreślają, że na innowacyjne leki wciąż przeznaczamy w Polsce zbyt mało środków Fot. Archiwum RZ

- Obecnie, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, pacjentki wiedzą, jaki jest dostęp do terapii na świecie. Nic zatem dziwnego, że chore z HER-pozytywnym rakiem piersi pytają o możliwość leczenia pertuzumabem - mówi agencji informacyjnej Newseria dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Terapia pertuzumabem wydłuża życie chorych o blisko 16 miesięcy w porównaniu do standardowego leczenia. Takie wyniki badań i obserwacji 800 pacjentek z 25 krajów przedstawiono podczas ubiegłorocznego kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Klinicznej (ESMO 2014).

- Przy leczeniu pertuzumabem w połączeniu z herceptyną i z cytostatykiem, którym jest w tym wypadku docetaksel, chore osiągnęły średnią przeżycia ponad 5 lat - wskazuje dr Gruszfeld.

- Poza tym warto podkreślić, że toksyczność terapii pertuzumabem jest stosunkowo niewielka. Większość chorych może normalnie pracować - zaznacza specjalistka.

Pertuzumab jest obecnie refundowany w 20 krajach Unii Europejskiej, w tym w Czechach i na Słowacji, a więc krajach o podobnym statusie społeczno-ekonomicznym co Polska. W Polsce jednak lek ten nadal jest niedostępny dla pacjentek.

- Wcześniej wydaliśmy rekomendację na pertuzumab. To rzeczywiście bardzo innowacyjny lek, który w nawrotowych rakach piersi jest, według najnowszego piśmiennictwa, bardzo skuteczny - wyjaśnia Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Rekomendację wydaliśmy jednak warunkowo, a tym warunkiem było obniżenie ceny leku przez producenta bądź zastosowania takiego podziału ryzyka, który by zbliżał się do efektywności kosztowej - dodaje.

Decyzję o finansowaniu leku podejmuje minister zdrowia. Zdaniem wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego ustawa refundacyjna już przyspieszyła włączanie nowych leków do refundacji, natomiast każda taka decyzja wymaga analizy, czy dany lek jest rzeczywiście skuteczny.

Eksperci podkreślają jednak, że na innowacyjne leki wciąż przeznaczamy w Polsce zbyt mało środków. Tym bardziej, że dzięki ustawie refundacyjnej w latach 2012-2014 udało się zaoszczędzić blisko 4 mld z

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum