• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi: kto jest bardziej narażony? Jak prawidłowo przeprowadzić badanie w domu?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia28 października 2022 16:30

Rak piersi to najczęściej diagnozowany rodzaj choroby nowotworowej u kobiet. Mimo licznych akcji informacyjno – edukacyjnych oraz wielu możliwości wykonania badań profilaktycznych, kobiety wciąż zbyt późno trafiają do lekarza - informuje Porozumienie Zielonogórskie.

Rak piersi: kto jest bardziej narażony? Jak prawidłowo przeprowadzić badanie w domu?
Rak piersi to najczęściej diagnozowany rodzaj choroby nowotworowej u kobiet. Fot. Shutterstock
  • Wśród wszystkich nowotworów diagnozowanych u kobiet, rak piersi stanowi ich największą część, bo aż 25 procent
  • Jest on jednocześnie główną przyczyną zgonów
  • W 2020 roku aż 20 000 Polek usłyszało diagnozę rak piersi. Oznacza to, że 50 – 60 kobiet dziennie dowiaduje się o chorobie, a 15 – 17 umiera - wylicza Federacja PZ

Federacja PZ o raku piersi

- W Polsce mamy nowoczesne, zaawansowane metody leczenia, tak jak w innych krajach na świecie. W skutecznym leczeniu raka piersi mamy sukcesy, najważniejsze jest jednak wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju – mówi Agata Sławin, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Na nowotwór piersi narażone są przede wszystkim kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, ale czujność pań poniżej tego przedziału wiekowego nie może być uśpiona.

"Warto zrobić dokładny wywiad rodzinny, który pozwoli ocenić potencjalne zagrożenie genetyczne, zwłaszcza, jeśli nowotwór występował wśród spokrewnionych kobiet poniżej 50 roku życia" - pisze na swojej stronie internetowej Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

- W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do poradni genetycznej. Ta natomiast sprawdzi czy pacjentka nie jest nosicielką genu BRCA1 lub BRCA2. Takich pań jest w naszym społeczeństwie około 5%. Jeśli okaże się, że występuje ryzyko zachorowania na raka piersi, taka kobieta zostanie otoczona szczegółową opieką profilaktyczną, która pozwoli wykryć chorobę w jej wczesnej fazie, a więc da szansę na całkowite wyleczenie” – mówi dr Agata Sławin.

Raz na dwa lata skierowanie na bezpłatną mammografię

Jak informuje PZ: wielu kobietom wydaje się również, że po urodzeniu dzieci albo po menopauzie ryzyko zachorowania mija, dlatego przestają regularnie, a często w ogóle korzystać z wizyt u specjalistów. Tymczasem należy wiedzieć, że raz na dwa lata można otrzymać skierowanie na bezpłatną mammografię. Badanie nie jest bolesne, choć może powodować lekki dyskomfort z powodu ucisku gruczołu piersiowego. Już w kilka dni po badaniu wiadomo czy pacjentka jest zdrowa, a jeśli okaże się, że nie jest, otrzymuje opiekę specjalistyczną, która pozwala na ustalenie planu leczenia i daje szansę na powrót do zdrowia i formy.

Nie ma lepszego diagnosty niż palce i znajomość własnego ciała. Podobnie jak w przypadku innych badań, tak i tu ważna jest regularność. Samobadanie piersi należy wykonywać po zakończeniu okresu, raz w miesiącu. Istnieje mnóstwo szkoleń, pokazów czy filmów instruktażowych na ten temat w internecie. Warto też poprosić swojego lekarza rodzinnego lub inny personel medyczny o wsparcie i pokazanie jak należy prawidłowo takie badanie wykonać w domu.

- Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Po kilku miesiącach regularnego samobadania da się wyczuć niepokojące zmiany jak zgrubienia czy guzki. Warto takie badanie wykonywać przed lustrem, ponieważ niezbędna jest również obserwacja czy skóra na piersi, brodawka lub miejsce wokół, nie zmieniło koloru czy struktury. Niezwykle istotne jest również sprawdzanie dołu pachowego. To proste badanie, zajmuje kilka chwil, a może uratować życie. Zacznijmy traktować to jako element dbania o siebie, rutynę, podobnie jak nakładanie balsamu czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Spędzamy mnóstwo czasu przed lustrem, poświęćmy więc dodatkową chwilę na samobadanie piersi. I uczmy tego samego nasze córki, bądźmy przykładem, namawiajmy do badań bliskie nam kobiet – zachęca dr Sławin.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum