• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi i rak jajnika: obciążenia genetyczne. Jest nowa rekomendacja prezesa AOTMiT

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia22 czerwca 2022 18:30

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował zakwalifikowanie opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika jako świadczenie gwarantowane z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Rak piersi i rak jajnika: obciążenia genetyczne. Jest nowa rekomendacja prezesa AOTMiT
Dziedzicznie uwarunkowane ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Fot. Adobestock
  • Jest nowa, ważna rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji 
  • Dotyczy zasadności zakwalifikowania opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” jako świadczenia gwarantowanego z zakresu AOS
  • Realizacja świadczenia gwarantowanego w AOS wiązałaby się z rocznymi wydatkami od ok. 73,4 mln zł do ok. 76,4 mln zł w latach 2023-2025.

Genetycznie uwarunkowane nowotwory jajnika i piersi

Prezes AOTMiT rekomenduje zakwalifikowanie opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, jako świadczenia opieki zdrowotnej - do świadczeń gwarantowanych w ramach AOS

Warto wyjaśnić, że obecnie opieka nad takimi rodzinami  jest  realizowana w module I Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), prowadzonej przez Ministra Zdrowia. Obejmuje identyfikację osób z wysokim, dziedzicznym ryzykiem zachorowania na wskazane nowotwory w oparciu o badania genetyczne, wywiad osobisty i rodzinny oraz późniejszy nadzór osób z grupy wysokiego ryzyka.

Alternatywę stanowi możliwość skorzystania ze świadczeń gwarantowanych realizowanych na trzech poziomach: podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) i leczeniu szpitalnym (LSZ), co jednak warto wesprzeć kompleksową koordynacją opieki nad pacjentem. Spodziewanym następstwem zakwalifikowania przedmiotowego świadczenia jako świadczenia gwarantowanego AOS jest zachowanie
ciągłości działań.

W stanowisku prezes AOTMiT podkreślił,  iż działania modułu I NSO do tej pory realizowane były przez 35 podmiotów leczniczych, a wprowadzenie świadczenia do AOS może stanowić ułatwienie dla pacjentów.


Jak wylicza rekomendacja prezesa, w latach 2023-2025 prawdopodobna wielkość populacji objętej omawianym świadczeniem może wynieść od 16 160 do 16 658 pacjentów na etapie identyfikacji (poradnictwo i badania genetyczne) a na etapie nadzoru (badania diagnostyczne i konsultacje) - od 25 449 do 27 958. Jednocześnie jednostkowe średnie koszty oszacowano na 3 824 zł (średni koszt badań genetycznych) oraz 456 zł (średni koszt nadzoru) w przeliczeniu na opiekę nad jednym pacjentem.


Wyniki analizy wpływu na budżet wskazują, że realizacja  świadczenia gwarantowanego w AOS wiązałaby się z rocznymi wydatkami od ok. 73,4 mln zł do ok. 76,4 mln zł w latach 2023-2025.

Na rozstrzygnięcie miały wpływ także zalecenia zawarte w wytycznych praktyki klinicznej, które pozytywnie odnoszą się do wykrywania zachorowań i prowadzenia nadzoru nad rodzinami wysokiego ryzyka zarówno raka piersi jak i raka jajnika oraz są zbieżne z rozwiązaniami proponowanymi w przedmiotowym świadczeniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum