×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi. Prof. Radecka: ta terapia zmniejsza ryzyko nawrotu. "Czekamy na refundację"

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia27 marca 2023 15:00

U pacjentek z hormonozależnym HER2 ujemnym rakiem piersi z wysokim ryzykiem nawrotu możemy z dobrym skutkiem stosować terapie wspierające leczenie hormonalne i chemioterapią - mówi prof. Barbara Radecka.

Rak piersi. Prof. Radecka: ta terapia zmniejsza ryzyko nawrotu. "Czekamy na refundację"
Mam nadzieję, że otrzymamy nowe narzędzie, aby lepiej leczyć nasze chore - mówi prof. Barbara Radecka Fot. PTWP
  • U pacjentek z hormonozależnym HER2 ujemnym rakiem piersi z wysokim ryzykiem nawrotu możemy z dobrym skutkiem stosować terapie wspierające leczenie hormonalne i chemioterapię - mówi prof. Barbara Radecka
  • Wartość takiego leczenia jest oceniona w badaniu klinicznym, gdzie stwierdzono, że abemacyklib podany u takich chorych zmniejsza u nich ryzyko nawrotu choroby inwazyjnej - wyjaśnia
  • Oczekujemy na refundację tego leku - dodaje
  • O niezaspokojonych potrzebach terapeutycznych polskich pacjentek prof. Barbara Radecka mówiła podczas sesji "Onkologia - rak piersi" w ramach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

"U niektórych pacjentek istnieje duże ryzyko nawrotu choroby"

Prof. Barbara Radecka, ordynator Kliniki Onkologii z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologi im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu:

- Pacjentki z hormonozależnym HER2 ujemnym rakiem piersi z wysokim ryzykiem nawrotu są grupą, u której rozpoznajemy nowotwór we wczesnym stadium. Jednak ze względu na pewne niekorzystne cechy biologiczne lub dużą liczbę węzłów chłonnych, które są zmienione przerzutowo w obszarze pachy, istnieje duże ryzyko nawrotu choroby w przyszłości.

"Czekamy na nowe narzędzie, aby skuteczniej leczyć nasze chore"

W celu jego zmniejszenia możemy u takich pacjentek stosować terapie dodatkowo wspierające leczenie hormonalne i leczenie chemioterapią, tj. podanie cyklibu. Wartość takiego leczenia jest oceniona w badaniu klinicznym, gdzie stwierdzono, że abemacyklib podany u takich chorych zmniejsza u nich ryzyko nawrotu choroby inwazyjnej.

Wiemy, że jego zastosowanie zmniejsza o kilka punktów procentowych ryzyko nawrotu, zwiększając populację pacjentek, u których do nawrotu nie dojdzie.
Oczekujemy na refundację tego leku. Jak słyszymy, prace nad nią są już na zaawansowanym etapie i mam nadzieję, że najbliższe miesiące dostarczą nam nowego narzędzia, aby lepiej leczyć nasze chore.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum