• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi. Białostockie Centrum Onkologii i Porozumienie Zielonogórskie połączone platformą do zgłaszania pacjentek

Autor: oprac. IB • Źródło: BCO, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 18:30

W Białostockim Centrum Onkologii ruszyła pierwsza w Polsce platforma służąca do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi.

Platforma będzie ważnym narzędziem współpracy BCO i lekarzy rodzinnych Fot. BCO/materiały prasowe
  • W Białostockim Centrum Onkologii ruszyła platforma służąca do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi
  • Platforma to narzędzie, które pozwala lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do BCO, gdzie natychmiast może się rozpocząć proces diagnostyczny
  • Program dedykowany jest grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii
  • Efektem ma być zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne i wykrywanie niepokojących zmian w piersiach na wczesnym etapie

Partnerem dostarczającym platformę jest firma Synerise S.A., która działa w sektorze sztucznej inteligencji i IT, zajmując się pobieraniem, gromadzeniem i przetwarzaniem dużej ilości danych.

"Chodzi o zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne"

- Nasze Centrum, jako pierwszy ośrodek onkologiczny na mapie Polski, ma możliwość korzystania z tego udogodnienia. Chcemy, by efektem nawiązanej współpracy z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego było zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne i wykrywanie niepokojących zmian w piersiach na wczesnym etapie zaawansowania - mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

- Platforma to przydatne i unikatowe w skali kraju narzędzie, które pozwala lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do naszego Centrum, gdzie natychmiast możemy rozpocząć proces diagnostyczny. A jak wiemy, w przypadku nowotworów to CZAS odgrywa kluczową rolę - dodaje.

"Lekarze POZ mają częstszy kontakt ze swoimi pacjentkami. Mogą je zachęcić do badań"

Program dedykowany jest grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. W systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza tej grupy wiekowej, u których występują dolegliwości w obrębie piersi, tj.: guz, wyciek, wciągnięcie brodawki.

- W 2021 r. mamy rozpoznanych 390 przypadków raka piersi. Pacjentki często bagatelizują niepokojące zmiany lub odwlekają terminy badań profilaktycznych, co skutkuje gorszym rokowaniem. Lekarze pierwszego kontaktu mają najczęstszy kontakt ze swoimi pacjentami, dlatego też powstał pomysł, żeby to oni zachęcili i zmotywowali kobiety do badań - zaznacza dr nauk o zdrowiu Elżbieta Potentas, kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi Breast Cancer Unit w BCO.

- Zgłoszone pacjentki zostaną umówione na badanie lub wizytę w Centrum, gdzie w razie potrzeby nastąpi też dalsza diagnostyka. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty funkcjonowania platformy i zachęcamy Państwa do zgłaszania kolejnych podmiotów - podkreśla.

Zgłaszają się placówki Porozumienia Zielonogórskiego

W fazie testowej, sprawdzającej poprawność funkcjonowania nowego narzędzia, z platformy korzystało osiem placówek POZ. Na ten moment Porozumienie Zielonogórskie zgłosiło czterdzieści niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- Od wielu lat obserwujemy pogarszającą się zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne i wzrost liczby nowych zachorowań na choroby nowotworowe. Zmiany uwarunkowań prawnych, organizacyjnych, finansowych doprowadziły do sytuacji w której profilaktyczna mammografia wykonywana jest w zaledwie 30 proc. Problemem jest dotarcie do kobiet z zaproszeniem na badanie lub przekazanie informacji o możliwości wykonania badań profilaktycznych - zauważa dr Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

- Dlatego inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii spotkała się z ogromną aprobatą naszego środowiska. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na pewno wpłynie na zwiększenie ilości wykonywanych badań profilaktycznych. Nie wymaga ze strony personelu dużego nakładu czasu, a pacjentkom daje komfort indywidualnego umówienia się na badanie w dogodnym terminie - wskazuje.

Rejestratorka BCO skontaktuje się z pacjentką

Po zarejestrowaniu i wysłaniu danych pacjentki w systemie przez lekarza POZ, osoba kierująca otrzymuje komunikat o prawidłowym dodaniu danych, a to oznacza, że zostały przesłane do BCO. W Centrum rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają je na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi.

W 2020 r. w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia br. tych rozpoznań jest prawie 400. W 2020 roku w BCO wykonano ponad 9 tysięcy mammografii (screeningowe i ze skierowaniem) i ponad 7 tysięcy USG piersi. W roku bieżącym blisko 8 tysięcy pacjentek miało badanie mammograficzne, USG piersi - prawie 6 tysięcy (stan na 16 sierpnia 2021).

Centrum Chorób Piersi Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii jest jedynym miejscem w północno-wschodniej Polsce zapewniającym kompleksową opiekę chorym na wczesnego i zaawansowanego raka piersi.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum