• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak piersi: 30 Breast Unitów zmieniłoby obraz leczenia tego nowotworu w Polsce

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2018 15:01

Istotą skoordynowanej opieki jest aby lekarze pracowali w jednym miejscu i mieli wspólnotę interesu w zakresie tego, jak chory będzie leczony - mówił dr Michał Jarząb z CO-I Oddziału w Gliwicach podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Dr Michał Jarząb Fot. PTWP

Specjalista, który kieruje Breast Unitem w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziale w Gliwicach pokazał różnice pomiędzy możliwymi scenariuszami dotyczącymi leczenia pacjentki z rakiem piersi.

- Jeśli mieszkanka Śląska wyczuje guzek w piersi, może się zdarzyć, że radiolog zaprosi ją wraz z kilkoma innymi pacjentkami do busika i zawiezie do Warszawy na biopsję gruboigłową. Po pewnym czasie chora otrzyma wynik i zostanie zostawiona sama sobie. Trafi do chirurga w swoim miejskim szpitalu, który zaproponuje jej amputację piersi - mówił dr Jarząb.

- Po amputacji pacjentka przyjdzie do CO-I i pokaże wynik badania histopatologicznego, w którym jest dodatni margines. Trzeba będzie zastosować radioterapię. Następnie pacjentka dojdzie do wniosku, że chce mieć rekonstrukcję piersi. U chorej po radioterapii jest to zabieg obarczony ryzykiem częstszych powikłań, a ponadto bardzo kosztowny - dodał specjalista.

Wskazał jednocześnie alternatywę: pacjentka trafia do ośrodka onkologicznego. Ma wykonaną biopsję, podaną hormonoterapię, następnie można wyciąć guzek bez konieczności poświęcania całej piersi, chora nie wymaga zatem rekonstrukcji. Leczenie jest trzykrotnie tańsze, a dla samej pacjentki na pewno nie tak obciążające.

- Istotą skoordynowanej opieki jest to, aby lekarze pracowali w jednym miejscu i mieli wspólnotę interesu w zakresie tego, jak chory będzie leczony. Chodzi o to, aby chirurdzy nie „wyrywali” onkologom pacjentki do operacji, ale mieli do nich zaufanie, jeśli ci przekonują, że najpierw należy podać hormonoterapię. Działania w kierunku skoordynowania tych świadczeń są ogromnie ważne - przekonywał dr Jarząb.

Przypomniał, że w przypadku Breast Unitu pacjentka od początku może liczyć na taką koordynację oraz na współpracę interdyscyplinarnego zespołu.

Jak zauważył, takich jednostek jest w sąsiednich Niemczech ok. 290. Od kiedy wdrożono tam ten system, wskaźniki jakości leczenia raka piersi poprawiły się o 40 proc.

- Gdybyśmy mieli w Polsce ok. 30 takich Breast Unitów, byłby to już ogromny sukces, który zmieniłby obraz leczenia tego nowotworu w naszym kraju. Dodajmy, że istotą działania tych ośrodków jest na całym świecie certyfikacja - po jej wprowadzeniu wskaźniki jakości leczenia poprawiły się od 20 do 60 proc. - zaznaczył specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum