• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak pęcherza moczowego. Program lekowy. "Podtrzymująca immunoterapia to największy postęp"

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia23 października 2022 12:00

Od 1 listopada br. pacjenci z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza moczowego będą mogli korzystać z leczenia w ramach od dawna oczekiwanego programu lekowego. Zyskają w ten sposób dostęp do immunoterapii podtrzymującej pozytywne efekty działania chemioterapii pierwszej linii.

Rak pęcherza moczowego. Program lekowy. "Podtrzymująca immunoterapia to największy postęp"
Pacjenci z rakiem pęcherza moczowego zyskają nowe możliwości leczenia Fot. Shutterstock
  • Od 1 listopada br. pacjenci z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza moczowego będą mogli korzystać z leczenia w ramach od dawna oczekiwanego programu lekowego
  • Zyskają w ten sposób dostęp do immunoterapii podtrzymującej pozytywne efekty działania chemioterapii pierwszej linii
  • Podtrzymująca immunoterapia to największy postęp, jaki dokonał się w leczeniu raka pęcherza moczowego w ostatnich latach - mówi dr hab. n. med. Jakub Kucharz
  • W raku pęcherza moczowego dużą rolę odgrywa współpraca pomiędzy specjalistami - urologami i onkologami. Ogromne znaczenie mają konsylia specjalistyczne i koordynacja opieki - wskazuje prof. Maciej Krzakowski
  • Wszystko to powinno odbywać się ramach ośrodków kompleksowego postępowania, budowanych na bazie ośrodków urologicznych z dużym doświadczeniem i możliwościami leczenia, współpracujących z onkologami - dodaje

Jak mówił wcześniej podczas konferencji prasowej dr hab. n. med. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie, podtrzymująca immunoterapia to największy postęp, jaki dokonał się w leczeniu raka pęcherza moczowego w ostatnich latach, bo od czasu wprowadzenia chemioterapii opartej o cisplatynę nie wydarzyło się w tym zakresie nic spektakularnego.

"Chorzy żyją dłużej"

- Zastosowanie tego leczenia - o innym mechanizmie działania niż chemioterapia pierwszej linii - przynosi rezultaty. Wyniki badań pokazują, że postępowanie polegające na zastosowaniu u pacjentów z chorobą uogólnioną immunoterapii po uzyskaniu odpowiedzi na leczenie cytotoksyczne - chemioterapię paliatywną pierwszego rzutu - pozwala przedłużyć medianę przeżycia całkowitego tych chorych o ponad 5 miesięcy - wskazywał ekspert.

Jakub Kucharz przypominał, że dotychczas lekarze dysponowali w przypadku tych pacjentów jedynie chemioterapią cytotoksyczną. 

- Mamy kilka schematów i podejmujemy decyzję o ich podaniu w zależności od wydolności narządowej pacjenta i jego sprawności. Podstawowymi schematami są te oparte o cisplatynę. Niestety, blisko 50 proc. pacjentów nie kwalifikuje się do leczenia z wykorzystaniem tego cytostatyku ze względu na różne obciążenia internistyczne - zauważył specjalista.

Jak mówił, kolejną kwestią, w przypadku której pacjenci i lekarze oczekują na dostęp, będzie immunoterapia drugiej linii, ponieważ część chorych z różnych powodów nie może otrzymać leczenia podtrzymującego. U takich osób zalecenia zarówno polskie, jak i międzynarodowe mówią o zastosowaniu immunoterapii.

- Należy też podkreślić, że europejską rejestrację ma już nowy lek, enfortumab vedotin. W jego przypadku wykazano bardzo wysoką aktywność po niepowodzeniu chemioterapii i immunoterapii, a więc u chorych po dwóch liniach leczenia - mówił ekspert.

"Rak pęcherza moczowego to potężny problem"

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej podkreślał, że rak pęcherza moczowego to potężny problem, u mężczyzn jeden z najważniejszych. Co roku z powodu tego nowotworu umiera ich w Polsce ponad 3 tys.

- Nowotwór ten wykazuje wyraźną tendencję wzrostową, widoczną także na tle innych nowotworów o rosnącej częstości występowania. Krajowy Rejestr Nowotworów oszacował, że pod koniec tej dekady będzie już 11 tys. zachorowań w skali roku. Obecnie to ok. 7 tys. - zaznaczył.

Wyjaśniał, że jeśli chodzi o profilaktykę pierwotną, pole do działania jest duże, przy czym nie chodzi tylko o walkę z paleniem tytoniu. Należy brać pod uwagę także przewlekłe stany zapalne, które również mogą być czynnikiem przyczynowym. Nie ma natomiast profilaktyki wtórnej, ponieważ nikt na świecie dotychczas nie udowodnił, aby skrining w kierunku raka pęcherza moczowego zadziałał.

- Konieczne jest jednak wczesne reagowanie na krwiomocz. W takim przypadku niezbędne jest badanie USG i - w zależności od wyniku - dalsze działania. Tu powinniśmy interweniować zdecydowanie bardziej efektywnie i odnosi się to w dużym stopniu do lekarzy POZ - mówił prof. Krzakowski.

"Ważna jest kompleksowość postępowania"

Dodał, że jeśli chodzi o diagnostykę, należy ustalić stopień zaawansowania nowotworu i przy pomocy cystoskopii pobrać materiał do oceny histologicznej. Diagnostyka zmierza głównie do tego, aby oddzielić chorych z zajętą błoną mięśniową, ponieważ postępowanie jest różne w zależności od tego, czy jest ona zajęta czy też nie.

- Jeśli chodzi o leczenie raka pęcherza moczowego, ogromne znaczenie ma kompleksowość postępowania. U części chorych powinno się stosować terapię przedoperacyjną, co w Polsce wykorzystywane jest zbyt rzadko. Także leczenie paliatywne powinno mieć formę złożonego postępowania. Nie powinna to być tylko terapia pierwszej linii, ale także podtrzymująca immunoterapia - wskazywał ekspert.

Zaznaczył, że w raku pęcherza moczowego dużą rolę odgrywa współpraca pomiędzy specjalistami - urologami i onkologami. Ogromne znaczenie mają konsylia specjalistyczne i koordynacja opieki.

- Wszystko to powinno odbywać się ramach ośrodków kompleksowego postępowania, budowanych na bazie ośrodków urologicznych z dużym doświadczeniem i możliwościami leczenia, współpracujących z onkologami. Takie ośrodki powinny też mieć możliwość kierowania chorych na rehabilitację, która dla tych pacjentów jest bardzo istotna - przekonywał prof. Krzakowski.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum