• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak pęcherza moczowego. Prof. Chłosta: każdy krwiomocz musi być zdiagnozowany przez urologa

Autor: oprac. IB • Źródło: mat.pras., Rynek Zdrowia22 stycznia 2023 13:07

Podstawowym wyzwaniem jest obecnie to, aby każdy epizodyczny krwiomocz lub nawracający krwinkomocz został zdiagnozowany przez lekarza urologa, z wykorzystaniem metod obrazowych oraz cystoskopii. Wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego oznacza dla pacjenta życie - mówi prof. Piotr Chłosta.

Rak pęcherza moczowego. Prof. Chłosta: każdy krwiomocz musi być zdiagnozowany przez urologa
Każdy epizodyczny krwiomocz musi być zdiagnozowany przez urologa - mówi ekspert Fot. Shutterstock
  • Rak pęcherza moczowego jest bezlitosnym zabójcą - na prawie 200 tys. rozpoznań każdego roku w Europie, umiera blisko 100 tys. pacjentów - mówi prof. Piotr Chłosta
  • Jeśli nowotwór zostanie rozpoznany w stadium powierzchownym, kiedy rozwija się na powierzchni pęcherza, podlega leczeniu endoskopowemu, które jest prowadzone z intencją całkowitego wyleczenia - wskazuje
  • Dlatego podstawowym wyzwaniem jest obecnie to, aby każdy epizodyczny krwiomocz lub nawracający krwinkomocz został zdiagnozowany przez lekarza urologa, z wykorzystaniem metod obrazowych oraz cystoskopii - zaznacza
  • Wczesne wykrycie raka pęcherza oznacza dla pacjenta życie i to życie dobrej jakości- dodaje

"Rak pęcherza moczowego jest bezlitosnym zabójcą"

- Rak pęcherza moczowego jest bezlitosnym zabójcą - na prawie 200 tys. rozpoznań każdego roku w Europie, umiera blisko 100 tys. pacjentów - mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz past-prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Rak pęcherza moczowego jest drugim co do częstości nowotworem, wywodzącym się z układu moczowego. Biorąc pod uwagę, że nowotwory te stanowią globalnie ponad 25% wszystkich nowotworów, stanowi on istotny problem społeczny i epidemiologiczny.

Jak wskazuje prof. Chłosta, rak pęcherza moczowego był od wielu lat "zapomnianym nowotworem".

- Świadomość społeczna wzrosła, gdy zaczęto o nim mówić i zaczął pojawiać się w mediach. To zasługa wielokierunkowych kampanii społecznych, w tym m.in. Festiwalu KultUro, którego celem jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki w dziedzinie chorób układu moczowego. Dużo dobrego zrobiła też kampania edukacyjna "Rak pęcherza - wykryj i lecz!", prowadzona przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych - ocenia ekspert.

Zauważa, że dobrym pomysłem było stworzenie w ramach tej kampanii przewodnika dla pacjentów czyli "Ścieżki pacjenta z razem pęcherza moczowego". Do dostrzeżenia problemu przyczynił się także opublikowany w 2022 roku raport Fundacji Wygrajmy Zdrowie "Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego - aktualne wyzwania".

Podstawowy objaw raka pęcherza to bezbólowy krwiomocz

- Dla rokowań pacjenta z rakiem pęcherza najistotniejsze jest to, czy nowotwór zostanie rozpoznany w stadium powierzchownym, kiedy rozwija się na powierzchni pęcherza, czy w tzw. stadium naciekającym, kiedy zajmuje głębsze warstwy pęcherza - wyjaśnia prof. Chłosta.

Dodaje, że jeszcze w ubiegłym dziesięcioleciu u prawie 40% chorych z tzw. nowych krajów UE w chwili rozpoznania raka pęcherza, nowotwór ten był już w fazie inwazyjnej, naciekającej. Obecnie te odsetek nie przekracza 20%, co jest dużym sukcesem wspomnianych już kampanii edukacyjnych, kierowanych zarówno do pacjentów, jak i do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Najważniejszym przesłaniem tych akcji jest zwrócenie uwagi na podstawowy objaw raka pęcherza czyli bezbólowy krwiomocz. Występuje on u 80% chorych, ale tak szybko jak się pojawia, tak szybko znika i stąd wiele osób wciąż go bagatelizuje. To poważny błąd, bo rak pęcherza rozpoznany we wczesnym, powierzchownym stadium podlega leczeniu endoskopowemu, które jest prowadzone z intencją całkowitego wyleczenia - zaznacza prof. Chłosta.

Jak mówi, u pacjentów z nowotworem naciekającym konieczne jest usunięcie całego pęcherza, przy czym takie leczenie operacyjne poprzedzone jest leczeniem chemicznym, czyli neoadjuwantową chemioterapią. Natomiast u pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza konieczna jest chemioterapia systemowa, a następnie immunoterapia, która ma jak najdłużej podtrzymać efekty uzyskane dzięki chemioterapii.

"Mamy jedno podstawowe wyzwanie"

- Jeszcze do niedawna rak pęcherza pozostawał jedynym, tak częstym nowotworem, do walki z którym nie stworzono programu lekowego czyli administracyjnej strategii leczenia. To zmieniło się w listopadzie 2022 r., gdy na liście leków refundowanych znalazł się długo wyczekiwany program lekowy B.141, dedykowany leczeniu pacjentów z rakiem pęcherza moczowego. To duża zmiana i szansa dla chorych - przypomina ekspert.

Zwraca uwagę, że podstawowym wyzwaniem jest obecnie to, aby każdy epizodyczny krwiomocz lub nawracający krwinkomocz został zdiagnozowany przez lekarza urologa, z wykorzystaniem metod obrazowych oraz cystoskopii.

- W tej chwili mamy już możliwość przeprowadzania cystoskopii giętkich, a zatem nie jest to już tak bolesny zabieg, jak wcześniej. Można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. To najważniejsze wyzwanie, bo wczesne wykrycie raka pęcherza oznacza dla pacjenta życie i to życie dobrej jakości - podkreśla prof. Chłosta.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum