• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak pęcherza moczowego. Ekspert: krew w moczu to sygnał ostrzegawczy. "Natychmiast do lekarza"

Autor: oprac. IB • Źródło: PKPO, Rynek Zdrowia20 maja 2022 19:30

Jeśli w moczu pojawi się choć kropla krwi, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być pierwszy objaw rozwijającego się raka pęcherza moczowego - podkreślają specjaliści.

Rak pęcherza moczowego. Ekspert: krew w moczu to sygnał ostrzegawczy. "Natychmiast do lekarza"
Radykalna cystektomia jest okaleczającym zabiegiem, w trakcie którego konieczne jest wykonanie urostomii Fot. Shutterstock
 • Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak pęcherza jest w Polsce diagnozowany u ok. 8 tys. osób rocznie, a około 4 tys. pacjentów umiera z jego powodu
 • Najczęściej występującym pierwszym objawem tego nowotworu jest bezbolesny krwiomocz. Pojawienie się krwi w moczu powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza - mówi prof. Jakub Kucharz
 • Jeśli ten nowotwór zostanie wcześnie zdiagnozowany, szanse przeżycia i całkowitego wyleczenia wynoszą ponad 90 proc. - wskazuje
 • Najgorzej rokują nowotwory naciekające błonę mięśniową pęcherza moczowego. W takim przypadku należy przeprowadzić operację usunięcia pęcherza wraz z przylegającymi narządami, czyli u mężczyzn wraz prostatą, a u kobiet wraz z częścią narządu rodnego - wyjaśnia
 • Operacja ta, nazywana radykalną cystektomią, jest dużym, okaleczającym zabiegiem, w trakcie którego konieczne jest wykonanie urostomii - zaznacza
 • Jeszcze przed operacją cystektomii lub zaraz po niej, pacjent powinien otrzymać okołooperacyjną chemioterapię lub immunoterapię. Jest to leczenie, którego celem jest wyeliminowanie mikroprzerzutów - dodaje

Specjaliści przypominają, że gdy w moczu pojawi się, choć kropla krwi należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być pierwszy objaw rozwijającego się raka pęcherza moczowego. Jeśli ten nowotwór zostanie wcześnie zdiagnozowany, szanse przeżycia i całkowitego wyleczenia wynoszą ponad 90 proc., dlatego tak ważna jest świadomość objawów tej choroby i szybkie reagowanie.

8 tys. zachorowań rocznie. Umiera połowa chorych

- To objaw dla wielu osób wstydliwy i właśnie wstyd jest głównym powodem odkładania konsultacji z lekarzem. A w tym czasie rak rozwija się i rokowania stają się coraz gorsze - mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która prowadzi kampanię edukacyjną "Rak pęcherza - wykryj i lecz!" Patronat nad kampanią sprawują: Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Stomijnych.

Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC), nowotwór ten jest rozpoznawany każdego roku u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 mln osób żyje z tą chorobą.

Jest to 10. najczęstsza choroba nowotworowa i 13. przyczyna śmierci z powodu raka. W Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak pęcherza jest diagnozowany u ok. 8 tys. osób rocznie, a około 4 tys. pacjentów umiera z tego powodu.

Czynniki ryzyka. Głównie palenie tytoniu i toksyczne chemikalia

Szacuje się, że aż połowa przypadków zachorowań na raka pęcherza jest skutkiem palenia tytoniu, a jedna trzecia to skutek zawodowej ekspozycji na różne szkodliwe substancje chemiczne. Oznacza to, że można znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza - nie paląc i unikając narażenia na toksyczne chemikalia.

Czynnikami ryzyka nowotworu pęcherza są ponadto:

 • przewlekłe procesy zapalne w obrębie pęcherza,
 • ekspozycja na niektóre leki, w tym również na leki stosowane w onkologii klinicznej
 • oraz przebyta radioterapia w obszarze miednicy.

To z kolei oznacza, że pacjenci leczeni z powodu raka stercza lub raka odbytnicy, powinni mieć wykonywane regularne badania kontrolne w kierunku raka pęcherza.

Objawy raka pęcherza. "Zwykle zaczyna się od krwi w moczu"

- Najczęściej występującym pierwszym objawem tego nowotworu jest bezbolesny krwiomocz. Pojawienie się krwi w moczu jest sygnałem alarmowym, którego nie można zignorować, zawsze należy wykonać wnikliwą diagnostykę onkologiczną - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Inne objawy mogące świadczyć o raku pęcherza to:

 • częstomocz dzienny lub nocny;
 • dolegliwości przy oddawaniu moczu, takie jak szczypanie lub pieczenie;
 • bóle w podbrzuszu;
 • zatrzymanie moczu;
 • czy objawy kolki nerkowej.

Od czego zależy leczenie i rokowania?

Specjaliści dzielą nowotwory pęcherza moczowego na dwie grupy:

 • nowotwory nienaciekające błony mięśniowej pęcherza (czyli takie, które znajdują się na powierzchni pęcherza)
 • oraz nowotwory naciekające błonę mięśniową (czyli takie, które wrastają w głąb pęcherza).

Jak mówił prof. Kucharz, od tego, z którym nowotworem mamy do czynienia, zależy sposób leczenia i rokowania.

Ekspert wyjaśnił, że w przypadku raków pęcherza nienaciekających mięśniówki, rokowanie jest dobre. Podstawowym leczeniem jest elektroresekcja, czyli zabieg usunięcia guza z pęcherza moczowego, niekiedy połączony z leczeniem za pomocą wlewów dopęcherzowych, jeśli lekarz oceni, że ryzyko nawrotu choroby jest duże. Leczeniem raków nienaciekających mięśniówki pęcherza zajmują się urolodzy.

"To choroba o znacznie większym potencjale złośliwości"

Prof. Kucharz podkreślił, że w przypadku nowotworów naciekających mięśniówkę sytuacja jest zupełnie inna, ponieważ jest to choroba o znacznie większym potencjale złośliwości i większym potencjale do tworzenia przerzutów odległych.

- W takim przypadku należy przeprowadzić operację usunięcia pęcherza wraz z przylegającymi narządami, czyli u mężczyzn wraz prostatą, a u kobiet wraz z częścią narządu rodnego. Operacja ta, nazywana radykalną cystektomią, jest dużym, okaleczającym zabiegiem, w trakcie którego konieczne jest wykonanie urostomii. Po operacji nie jest bowiem możliwe oddawanie moczu w naturalny sposób, lecz spływa on do specjalnego woreczka przyklejanego do skóry - wyjaśniał ekspert.

Stadium przerzutowe. Jak leczymy?

- Niestety, nowotwór, który wrasta w ścianę pęcherza moczowego, ma także tendencję do wrastania do naczyń krwionośnych, co oznacza, że dosyć łatwo daje przerzuty. Dlatego jeszcze przed operacją cystektomii lub zaraz po niej, pacjent powinien otrzymać okołooperacyjną chemioterapię lub immunoterapię. Jest to leczenie, którego celem jest wyeliminowanie mikroprzerzutów i tym samym poprawa odległych rokowań pacjentów - zaznaczył prof. Jakub Kucharz.

Dodał, że jeśli rak pęcherza został rozpoznany dopiero w stadium przerzutowym lub rozwinął się do takiego stadium, pacjenci otrzymują leczenie chemioterapią, której rodzaj jest uzależniony od stanu ogólnego chorego, jego sprawności, wydolności nerek i obecności chorób współistniejących. Istnieją też opcje terapeutyczne dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do chemioterapii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum