• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak nerki: polscy pacjenci czekają na dostęp do immunoterapii

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 10:14

Część debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia dotyczącej immunoonkologii (Warszawa, 16 lutego 2018 r.) poświęcona była nowym możliwościom leczenia raka nerki. W Polsce jest on rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie i stanowi obecnie szósty najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn.

Dr Piotr Tomczak z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; FOT. PTWP

Dr Piotr Tomczak z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zwracał w trakcie dyskusji uwagę, że pierwszym przełomem w leczeniu raka nerki, znacznie poprawiającym rokowanie, było wprowadzenie ok. 10 lat temu farmakoterapii ukierunkowanej molekularnie.

- Do dzisiaj zarejestrowano na świecie dziesięć takich leków w różnych wskazaniach u pacjentów z rakiem nerki, z których w polskim systemie dostępnych jest sześć - mówił dr Tomczak. Podkreślał, że zarówno pacjenci, jak i lekarze w Polsce oczekują dostępu do kolejnych nowych, skuteczniejszych terapii w raku nerki - w tym immunologicznych - istotnie poprawiających efekty leczenia.

Czytaj także: Immunoterapia: czy polscy pacjenci korzystają z tego przełomu

- Istnieje duża potrzeba wprowadzenia i stosowania leku, który w istotny sposób poprawi efekty terapii szczególnie na jej drugim etapie. Zarejestrowany już w Europie lek immunologiczny daje lepsze parametry właśnie na drugim etapie leczenia raka nerki - informuje dr Tomczak.

Dodaje, że jest to nowotwór, w odniesieniu do którego od dawna postuluje się wdrożenie terapii immunologicznej: - Dziś dysponujemy już dowodami na przedłużenie życia i poprawę jego jakości wśród pacjentów z rakiem nerki, u których zastosowano immunoterapię - informuje dr Tomczak.

Zaznacza ponadto, że terapia immunologiczna u pacjentów z rakiem nerki pozwala także na poprawę jakości życia osób z tym nowotworem: - Dowodem jest chociażby jedna z naszych pacjentek, która dzięki immunoterapii wróciła do pracy - mówił specjalista.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Tomczak wskazał, że immunoterapia w leczeniu raka nerki - ze względu na brak refundacji - nie jest jeszcze dostępna dla polskich pacjentów. - Jedyną możliwością korzystania z leczenia immunologicznego jest dla nich udział w badaniach klinicznych - podkreśla ekspert.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach skuteczność dwóch innowacyjnych, stosowanych w leczeniu raka nerki leków (kabozantynib - inhibitor kinaz tyrozynowych nowej generacji oraz lek immunologiczny niwolumab - inhibitor PD-1), potwierdzono podczas największych międzynarodowych kongresów, w tym ESMO (European Society for Medical Oncology). Zdaniem ekspertów nowe terapie stwarzają ogromną szansa na skuteczne leczenie chorych na raka nerki, u których zawiodły stosowane wcześniej metody.

- Warto zauważyć, że immunoterapia okazuje się dziś skuteczna w wielu różnych nowotworach, mających zupełnie inne mechanizmy. Wcześniej uważano, że ta metoda może być stosowana w wybranych chorobach nowotworowych zależnych od układu odpornościowego, jak np. rak nerki czy czerniak. Teraz wiemy, że leki immunologiczne mają znacznie szersze zastosowanie - tłumaczył podczas debaty dr Piotr Tomczak.

* Kolejne relacje z debaty Rynku Zdrowia „Immunoonkologia - nowe otwarcie w walce z nowotworami” (Warszawa, 16 lutego 2018 r.) - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl (serwis Onkologia) i marcowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum