Rak nadnercza. Ruszają polskie badania nad leczeniem tej choroby. Wkrótce nabór pacjentów
Onkologia. Rak nadnercza należy do chorób rzadkich. Szacuje się, że rocznie dotyka jedną osobę na milion. 1 czerwca br. ruszy nabór polskich pacjentów do udziału w badaniu oceniającym skuteczność immunoterapii w leczeniu tego złośliwego nowotworu.

- Nie więcej niż 15 proc. pacjentów z rakiem kory nadnercza przeżywa 5 lat. Mediana całkowitego przeżycia chorych od wystąpienia objawów nowotworu wynosi 3-4 lata
- Sytuacja pacjentów z tym rakiem jest trudna, ponieważ opcje terapeutyczne dla grupy chorych są na razie bardzo ograniczone - mówi prof. Daria Handkiewicz-Junak z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
- - Nasz ośrodek wystąpił do Agencji Badań Medycznych o dofinansowanie badania klinicznego nad zastosowaniem immunoterapii u chorych z zaawansowanym rakiem nadnercza. Taki grant otrzymaliśmy - informuje specjalistka
- 1 czerwca 2022 r. ma rozpocząć się rekrutacja pacjentów do tego badania. Będzie realizowane przez 5 ośrodków w Polsce, m.in. gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii
Receptę na te leki wystawi pielęgniarka. Długa lista
Rak nadnercza. Bardzo rzadko występujący nowotwór złośliwy
Rak nadnercza jest bardzo rzadko występującym nowotworem złośliwym, dającym przerzuty, między innymi do kości, wątroby czy płuc. Choroba w około 60 proc. przypadków wykazuje tzw. czynność hormonalną -nowotworowi towarzyszy wytwarzanie hormonów w korze nadnerczy.
Zwykle jest to kortyzol i androgeny, czasami mineralokortykoidy lub estrogeny. Dlatego w opiece nad pacjentami z tym nowotworem - podobnie jak we wszystkich nowotworach endokrynnych - bardzo ważna jest ścisła współpraca onkologów z endokrynologami.
Nadmiar kortyzolu i innych wymienionych hormonów może powodować u chorych z rakiem nadnercza takie objawy, jak: osłabienie mięśni, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Kortyzol nasila rozpad białek i prowadzi do zaniku mięśni. Dochodzi do zmian rozkładu tkanki tłuszczowej, twarz staje się okrągła , często zaczerwieniona. Tłuszcz gromadzi się na karku i tułowiu.
Na razie rokowania są bardzo złe
- Rak nadnercza jest bardzo rzadką chorobą, statystycznie dotyka jedną osobę na 1 milion. Najwięcej zachorowań przypada w grupie wiekowej 50-60 lat. Nieco częściej na ten nowotwór chorują kobiety - powiedziała dr n. med. Barbara Ziółkowska, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii Oddziału w Gliwicach podczas sesji o nowotworach endokrynnych w ramach konferencji z okazji 75-lecia gliwickiego ośrodka (19-21 maja).
Niestety, jak informowała specjalistka, rokowania w tej chorobie są na razie bardzo złe. Mediana całkowitego przeżycia pacjentów od wystąpienia objawów raka nadnercza wynosi obecnie 3-4 lata. Wśród nie więcej niż 15 proc. pacjentów notowane jest przeżycie 5-letnie.
Rak nadnercza leczony jest przede wszystkim operacyjne, poprzez usunięcie nadnercza wraz z guzem (adrenelektomia). Po wykonaniu tego zabiegu wdrażana jest farmakoterapia, polegająca głównie na podawaniu mitotanu. W przypadku zaawansowanego raka nadnercza stosowana jest również chemioterapia.
Podczas gliwickiej konferencji został przedstawiony przypadek 53-letniego pacjenta, u którego w styczniu 2021 r. zdiagnozowano podczas badania tomografią komputerową guz w lewym nadnerczu.
Immunoterapia szansą dla chorych z rakiem kory nadnercza
W trakcie konsultacji endokrynologicznej u chorego stwierdzono także hiperkortyzolemię (przekraczające górną granicę normy stężenie kortyzolu we krwi) wraz z podwyższonym wydalaniem wolnego kortyzolu z moczem. Rozpoczęto terapię metopironem prowadzoną do czasu leczenia operacyjnego.
- W marcu ubiegłego roku u pacjenta przeprowadzono laparoskopową resekcję nadnercza lewego wraz guzem, natomiast w maju 2021 r. włączono radioterapię w obszarze guza przerzutowego kręgosłupa - mówi endokrynolog Agnieszka Kotecka-Blicharz.
Rok temu u pacjenta rozpoczęto farmakologiczną terapię mitotanem. Podjęto też decyzję o odroczeniu rozpoczęcia chemioterapii do czasu przeprowadzenia oceny efektu leczenia po zakończonej radioterapii. Obecnie pacjent objęty jest stałym nadzorem endokrynologicznym dotyczącym podawania mitotanu i zastępczego leczenia hydrokortyzonem.
- Sytuacja pacjentów z rakiem nadnercza jest trudna, ponieważ nasze opcje terapeutyczne dla tej grupy chorych są bardzo ograniczone - przyznała podczas gliwickiej konferencji dr hab. Daria Handkiewicz-Junak, prof. NIO, radioterapeuta z Narodowego Instytut Onkologii w Gliwicach.
- Ponieważ w naszym ośrodku mamy sporo pacjentów z tym rzadkim nowotworem, dlatego złożyliśmy w Agencji Badań Medycznych wiosek o dofinansowanie przeprowadzenia niekomercyjnego badania klinicznego nad zastosowaniem immunoterapii u chorych z rakiem nadnercza. I taki grant z ABM otrzymaliśmy - dodała prof. Handkiewicz-Junak.
Pierwsze w Polsce badania nad immunoterapią u chorych z rakiem nadnercza
- Dotychczas dysponowaliśmy tylko jednym randomizowanym badaniem klinicznym z 2012 roku dotyczącym porównania skuteczności farmakoterapii w zaawansowanym raku kory nadnerczy. Dopiero w ostatnich dwóch latach przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych dwa badania kliniczne obejmujące ocenę skuteczności immunoterapii w tym rozpoznaniu - mówi dr Barbara Ziółkowska.
- Niestety, ze względu na rzadkość występowania tej choroby, liczba pacjentów włączonych do badań jest niewielka. Pierwsze z amerykańskich badań objęło 39 pacjentów, natomiast drugie - 16 chorych - podała specjalistka.
Poinformowała, że 1 czerwca br. rozpocznie się nabór pacjentów do wieloośrodkowego, otwartego badania drugiej fazy finansowanego przez Agencję Badań Medycznych, a dotyczącego oceny skuteczności i bezpieczeństwa immunoterapii z zastosowaniem leku pembrolizumab wśród pacjentów z zaawansowanym rakiem kory nadnerczy.
Badanie obejmie, między innymi: skrining; podawanie pembrolizumabu co 3 tygodnie w ciągu 12 miesięcy; trwającą 6 miesięcy obserwację.
MZ zmienia zasady testów urządzeń radiologicznych
Kryteria udziału w tym badaniu klinicznym
Dr Barbara Ziółkowska podała też najważniejsze kryteria włączenia pacjentów do niekomercyjnych badań nad skutecznością i bezpieczeństwem immunoterapii w leczeniu zaawansowanego raka kory nadnerczy:
- Wiek powyżej 18. roku życia
- Potwierdzony histopatologicznie rak kory nadnerczy
- Potwierdzona w ciągu sześciu miesięcy progresja choroby oraz przejście co najmniej pierwszej linii leczenia chemioterapią z zastosowaniem schematu EDP lub EDP-M
- Stan ogólny - poniżej 2 według ECOG (skala sprawności Eastern Cooperative Oncology Group)
Rekrutacja obejmie 24 pacjentów, a jej rozpoczęcie przewidziano na 1 czerwca 2022 r. Badanie będzie realizowane przez pięć ośrodków w Polsce, w tym placówkę, która wnioskowała o takie badanie: Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach.
Wszystkie wypowiedzi pochodzą z konferencji naukowej z okazji 75-lecia gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii (19-21 maja 2022 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)