Rak krtani. "Pacjenci rozpoczynają naukę mówienia w 12. dobie po operacji"
W Polsce rozpoznaje się rocznie ponad 600 zachorowań na raka krtani. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako jedyny ośrodek w naszym kraju od blisko 20. lat standardowo u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii implantuje protezy głosowe jednoczasowo z operacją. To ok. 50 implantacji rocznie.

- Rocznie w Polsce rozpoznaje się ponad 600 zachorowań na raka krtani
- Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach jako jedyny ośrodek w Polsce od 2001 r. standardowo u wszystkich chorych, wymagających radykalnej laryngektomii, implantuje protezy głosowe jednoczasowo z operacją
- To ok.50 implantacji rocznie oraz ok. 400 zabiegów wymiany protezy głosowej. Od 2001 roku wykonano w tym ośrodku 850 takich operacji
- Pacjenci rozpoczynają naukę mówienia w 12 dobie po operacji i wychodzą ze szpitala mówiąc mówią swoim, lekko zachrypniętym głosem
- Rak krtani okalecza chorego bardzo szybko odbierając mu podstawowe funkcje społeczne - możliwość komunikowania się z otoczeniem. Ale dzięki nowoczesnemu leczeniu i rehabilitacji, które prowadzimy już od dwudziestu lat, nasi pacjenci po operacji całkowitego usunięcia krtani mają wszczepiane protezy głosowe i wychodzą ze szpitala mówiąc - wyjaśnia dr n.med. Sławomir Okła, specjalista otorynolaryngolog, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
19 lat temu taką operację przeszedł Tadeusz Budziński, prezes Świętokrzyskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych.
"Doktor przekonał mnie, że jeśli nie poddam się leczeniu, rak i tak odbierze mi głos"
- Byłem 37. pacjentem leczonym w ten sposób w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. To była nowa metoda. Bałem się, ale doktor Okła przekonał mnie, że jeśli nie poddam się leczeniu, rak i tak odbierze mi głos. Zaryzykowałem i nie żałuję. Wróciłem do pracy, przepracowałem 15 lat i jak normalny, zdrowy człowiek przeszedłem na emeryturę - opowiada.
Dziś razem z innymi członkami stowarzyszenia przekonuje chorych z rozpoznanym rakiem krtani, że warto podjąć leczenie i zmienić swój styl życia.
- Często pacjenci z rozpoznanym rakiem krtani nie zgadzają się na operację, ze strachu przed utratą mowy. Stowarzyszenie jest najlepszym dowodem na to, że jednak można normalnie żyć, mówić i funkcjonować w społeczeństwie - dodaje dr Sławomir Okła.
Jak podkreśla specjalista, bardzo ważne jest również wsparcie i poczucie wspólnoty, które znajdują w grupie członkowie stowarzyszenia, możliwość wymiany doświadczeń na temat codziennego funkcjonowania i problemów, o które pacjenci czasem wstydzą się zapytać lekarza.
Implantacja protezy głosowej jednoczasowo z operacją
Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jest wiodącym ośrodkiem w Polsce i w Europie w zakresie chirurgicznej rehabilitacji głosu i mowy u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani. Jako jedyny ośrodek w Polsce od 2001 roku standardowo u wszystkich chorych, wymagających radykalnej laryngektomii, implantuje protezy głosowe jednoczasowo z operacją. To ok.50 implantacji rocznie oraz ok. 400 zabiegów wymiany protezy głosowej.
Pacjenci rozpoczynają naukę mówienia w 12 dobie po operacji i wychodzą ze szpitala mówiąc mówią swoim, lekko zachrypniętym głosem. Wszczepianie protez głosowych rozpoczęto w ŚCO zanim jeszcze NFZ zaczął refundować tę procedurę. Koszty implantacji i protezy ponosi ŚCO - dla pacjenta zabieg jest bezpłatny. Od 2001 roku wykonano w tym ośrodku 850 takich operacji.
W latach 2017-2022 w Klinice realizowany był program profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”, którego celem było dotarcie do pacjentów z grup ryzyka, wczesne rozpoznanie nowotworu i podjęcie leczenia. W ciągu pięciu lat przebadano w tym programie ponad 12 tysięcy osób, u 70 osób zdiagnozowano nowotwór złośliwy we wczesnym stadium, nie dającym żadnych objawów. Rocznie w Polsce rozpoznaje się ponad 600 zachorowań na raka krtani.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)