• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak jelita grubego. Pacjentów może uratować wczesna diagnoza i terapia sekwencyjna

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 18:49

W tej chwili leczenie raka jelita grubego w Polsce jest na poziomie światowym. Stosowanie terapii sekwencyjnej stwarza możliwość wydłużenia zarówno przeżycia całkowitego, jak i czasu wolnego od progresji choroby - mówili eksperci.

Rak jelita grubego. Pacjentów może uratować wczesna diagnoza i terapia sekwencyjna
Kolonoskopia może nam uratować życie - przekonują specjaliści Fot. Shutterstock
  • U co trzeciego - czwartego Polaka rak jelita grubego diagnozowany jest w zaawansowanym stadium. Wykrycie w stadium wcześniejszym jest możliwe dzięki kolonoskopii
  • Pacjenci z chorobą w ostatnim stadium, z przerzutami odległymi, mają szansę na wydłużenie życia nawet o 3 lata lub więcej
  • Lekarze dysponują lekami pozwalającymi na stosowanie terapii sekwencyjnej. Polega ona na zastosowaniu następujących po sobie schematów. W tej chwili, w ramach programu lekowego w przypadku rozsianego raka jelita grubego onkolodzy mają możliwość wdrożenia 4 linii leczenia

Statystyki zapadalności i zgonów z powodu raka jelita grubego rosną z roku na rok. Dziś mówi się o 13 tysiącach osób, które umierają rocznie z powodu tego nowotworu.

U co trzeciego - czwartego Polaka rak jelita grubego diagnozowany jest w zaawansowanym stadium. Tymczasem późno wykryty nowotwór często oznacza zaawansowaną postać choroby lub przerzuty. To wszystko znacząco wpływa na efektywność leczenia.

Terapia sekwencyjna. Co dzięki niej zyskujemy?

 

Dzięki postępowi w terapii, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, pacjenci z chorobą w ostatnim stadium, z przerzutami odległymi, mają szansę na wydłużenie życia nawet o 3 lata lub więcej.

20 lat temu pacjenci w zaawansowanym stadium raka jelita grubego z przerzutami przeżywali średnio 4-6 miesięcy. Obecnie polscy pacjenci mają dostęp do leczenia, które nie dość, że wydłuża medianę przeżycia, to pozwala na aktywne życie i realizację dotychczasowych ról społecznych.

Lekarze dysponują lekami pozwalającymi na stosowanie terapii sekwencyjnej. Polega ona na zastosowaniu następujących po sobie schematów. W tej chwili, w ramach programu lekowego w przypadku rozsianego raka jelita grubego onkolodzy mają możliwość wdrożenia 4 linii leczenia, co dwa lata temu było jeszcze niemożliwe. Dzięki temu, w sytuacji progresji choroby można zastosować leczenie kolejnej linii.

W ten sposób, atakując nowotwór schematem leczenia zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami, udaje się efektywnie wydłużyć życie pacjenta i znacząco podnieść jego jakość. Od dwóch lat polscy chorzy z rakiem jelita grubego w zaawansowanym stadium z przerzutami mają również możliwość stosowania terapii w 3. i 4. linii leczenia. Ponieważ może być ona w formie doustnej, jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w czasie pandemii. Leczenie to jest standardem w krajach Europy Zachodniej, docenianym zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy.

Kolejne linie leczenia

- Potrafimy przedłużyć życie pacjenta z rozsianym rakiem jelita grubego, ponieważ mierzymy do choroby, posługując się różnymi rodzajami amunicji - podkreśla dr Leszek Kraj z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- W terapii sekwencyjnej raka jelita grubego leczenie chemioterapią często kojarzymy z tzw. lekami celowanymi m. in. przeciwko receptorowi EGFR. Współcześnie dobierając takie terapie dla pacjentów kierujemy się profilem molekularnym i genetycznym danego nowotworu. To pozwala nam kontrolować chorobę przez kilka do kilkunastu miesięcy - zaznacza specjalista.

- Kiedy organizm chorego uodporni się na działanie leków z I linii albo dojdzie do toksyczności kumulacyjnej chemioterapii, czyli na przykład pogorszenia wyników morfologii krwi, wówczas kwalifikujemy go do leczenia w II linii. Sukcesem systemu w walce z przerzutowym rakiem jelita grubego jest to, że mamy możliwość terapii w III, a nawet w IV linii, z wykorzystaniem leczenia w formie doustnej, które to leczenie, biorąc pod uwagę postać tabletkową, zrewolucjonizowało ten etap postępowania terapeutycznego - dodaje dr Kraj.

Polacy niechętnie poddają się kolonoskopii. To badanie może uratować życie

Rak jelita grubego to trzeci wśród najczęściej występujących nowotworów na świecie. Lekarze alarmują, że jest jednym z najpoważniejszych problemów z perspektywy epidemiologicznej w Polsce i można mówić o nim jako o chorobie cywilizacyjnej. Jest też drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród nowotworów.

Wczesne stadia raka jelita grubego są w 90 proc. wyleczalne, a wykrycie tego nowotworu na wczesnym etapie rozwoju jest możliwe tylko za pomocą kolonoskopii. Do końca 2021 roku możliwe jest przeprowadzenie tego badania w ramach Programu Badań Przesiewowych w znieczuleniu ogólnym, ale Polacy wciąż niechętnie poddają się temu badaniu.

- Boimy się bólu, wyniku badania, tego, co będzie później - wyjaśnia Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska, prezes Fundacji im. Błażeja Rawickiego .- Kolonoskopia wciąż wzbudza uczucie wstydu, dyskomfortu emocjonalnego. Musimy zrozumieć, że ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić za to zaniechanie, może być nasze życie - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum