×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rak gruczołu krokowego: nie będzie oczekiwanych zmian w leczeniu? Blokują je dwa koncerny

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia15 lutego 2023 17:00

Leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego miało od 1 marca mieć zmieniony program lekowy z korzyścią dla pacjentów. Jak poinformowało 15 lutego Ministerstwo Zdrowia, nie uzyskało zgód dwóch producentów leków.

Rak gruczołu krokowego: nie będzie oczekiwanych zmian w leczeniu? Blokują je dwa koncerny
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Minister zdrowia w komunikacie tłumaczy, dlaczego program lekowy w leczeniu raka gruczołu krokowego na razie się nie zmieni
  • Nie będzie nowych terapii ani kompleksowej zmiany w leczeniu
  • Zmiany miały wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i klinicystów

Oczekiwane zmiany zablokowały koncerny

Ministerstwo zdrowia opublikowało komunikat w sprawie braku nowych terapii i kompleksowej zmiany programu lekowego dla pacjentów cierpiących na raka gruczołu krokowego

Zmiany miały nastąpić na najbliższym Obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2023 r.

- Pomimo przygotowania przez Ministerstwo Zdrowia kompleksowej zmiany programu lekowego B.56. Leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61) wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz klinicystów, powyższe zmiany nie zostaną wprowadzone na marcowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z powodu braku zgód firm Astellas Pharma Sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla  leku Xtandi (enzalutamid) oraz Janssen - Cilag Polska sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla leku Erleada (apalutamid) - informuje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podpisany pod wystąpieniem MZ. Uściślijmy, że pozyskanie zgód wszystkich stron posiadających decyzje refundacyjne w tym programie jest niezbędnym etapem w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez Ministra Zdrowia.

Jak wyjaśnia Maciej Miłkowski, zamiarem ministra  było zaproponowanie kompleksowych zmian uwzględniających wszystkie opcje leczenia w ramach jednego programu lekowego, czego efektem, miała być również zmiana nazwy na „B.56.  Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61)”.

- Zmiana ta miała obejmować uwzględnienie refundowanych już w ramach obecnego programu opcji leczniczych, jak również nowych możliwości  terapeutycznych znajdujących się w procesie refundacyjnym (tj. apalutamid w mHSPC oraz kabazytaksel, olaparyb w mCRPC). Ponadto modyfikacje treści miały mieć charakter porządkujący oraz dostosować zapisy programu lekowego do aktualnych wytycznych klinicznych. Zmiany miały także umożliwić przeniesienie octanu abirateronu z programu lekowego B.56. do katalogu chemioterapii zwiększając dostępność refundacyjną do nowoczesnych leków antyandrogenowych również w postulowanej przez środowisko klinicystów - brakującej populacji pacjentów z wrażliwym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami - czytamy w wystąpieniu MZ.

Jednocześnie Minister Zdrowia "wyraża głębokie ubolewanie z powodu zablokowania pozytywnych zmian przez koncerny farmaceutyczne, kierujące się w pierwszej kolejności własnymi interesami, a nie interesem i dobrem pacjentów".

Jak dodaje, sytuacje takie jedynie podkreślają konieczność zmian przepisów ustawy o refundacji, aby podobne przypadki w przyszłości więcej nie występowały.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum