×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Radomskie Centrum Onkologii rozpoczyna przyjęcia pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2015 11:37

W grudniu zacznie przyjmować chorych nowo powstałe Radomskie Centrum Onkologii - trzecia placówka w Radomiu i w regionie radomskim, która będzie zajmować się leczeniem pacjentów z chorobami nowotworowymi. Centrum podpisało pierwszą umowę z NFZ.

Radomskie Centrum Onkologii rozpoczyna przyjęcia pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kontrakt dotyczy podawania pacjentom chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Do tej pory świadczenia te realizowane były jedynie przez dwa szpitale w Radomiu: na Józefowie i przy ul. Tochtermana.

Jak poinformowała Ewa Godlewska z Radomskiego Centrum Onkologii, dzięki przeprowadzonemu w ostatnim czasie przez NFZ konkursowi uzupełniającemu, pacjenci z Radomia i okolic będą mogą leczyć się w tym zakresie bezpłatnie także w nowo powstałej placówce przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Radomiu.

- Oczywiście cel jest jeden - poprawa dostępności do świadczeń - wyjaśnia rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszyński. Jak zaznacza, chodzi o to, by pacjent z chorobą nowotworową mógł jak najszybciej skorzystać z chemioterapii, w placówce znajdującej się najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Godlewska podkreśla, że Centrum planuje szeroki zakres działalności, od nowoczesnej diagnostyki po kompleksowe leczenie chorych na raka. - Liczymy na to, że w najbliższym czasie - jeśli NFZ ogłosi kolejne konkursy - placówka podpisze umowy na bezpłatne dla pacjentów świadczenia. W tej chwili jesteśmy gotowi na leczenie szpitalne, na przyjęcia pacjentów w tzw. trybie jednodniowym, radioterapię czy chirurgię - wylicza Godlewska.

W Centrum leczone będą m.in.: nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, kobiecych narządów rodnych, płuc oraz mózgu.

Placówka dysponuje obecnie bazą 38 łóżek, posiada dwie sale operacyjne i nowoczesną bazę diagnostyczną w postaci: aparatury do tomografii emisyjnej pozytonowej tzw. PET, a także USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

W dalszym ciągu - jak mówi Godlewska - prowadzone są intensywne prace nad rozbudową centrum. Wkrótce oddział chemioterapii, zakład medycyny nuklearnej, diagnostyka laboratoryjna wraz z histopatologią. Docelowo w placówce ma być prowadzona także radioterapia. Powstanie również hostel, który będzie pełnił funkcję centrum noclegowego dla chorych i ich rodzin.

Na bazie tych oddziałów ma być utworzony Breast Cancer Unit, czyli - jak wyjaśnia Godlewska - jednostka zajmująca się specjalistycznym i kompleksowym leczeniem raka piersi, począwszy od diagnostyki, poprzez terapię, po rekonstrukcję piersi i rehabilitację.

W radomskim centrum pacjenci mają być też diagnozowani i zapisywani na zabiegi w Centrum Gamma Knife w Warszawie, w którym stosowane jest leczenie przy użyciu Leksell Gamma Knife, czyli tzw. "noża gamma", najnowocześniejszego urządzenia używanego w neurochirurgii, m.in. przy leczeniu guzów mózgu.

Jak podaje Radomskie Centrum Onkologii, liczba nowych zachorowań odnotowanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN) w promieniu 75 km od Radomia wynosi 4,8 tys. rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum