• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Radomskie Centrum Onkologii: nowoczesna metoda immunoterapii w leczeniu raka płuca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2018 17:39

Radomskie Centrum Onkologii jako pierwsze w woj. mazowieckim i jedno z pierwszych w kraju zastosowało nowoczesną metodę immunoterapii w leczeniu raka płuca. Zastosowanie leku, wykorzystywanego od kilku miesięcy w USA, zwiększa szanse na długoletnie przeżycie cierpiących na ten rodzaj nowotworu.

Fot. RCO

U 62-letniej mieszkanki Radomia, u której rozpoznano raka płuc wymagającego chemio- i radioterapii, radomscy lekarze zastosowali lek durwalumab (Imfinzi).

Najpierw zastosowano u niej obie te metody leczenia równocześnie. Następnie pacjentka zdecydowała się na poddanie się nowoczesnej metodzie immunoterapii po to, aby zwiększyć szanse na uniknięcie nawrotu choroby.

Jak powiedział ordynator oddziału onkologii w Radomskim Centrum Onkologii (RCO) dr Tomasz Lewandowski, lek wykorzystuje się w przypadkach najczęstszego podtypu raka płuc, tzw. raka niedrobnokomórkowego. - Jest stosowany u pacjentów z chorobą bez przerzutów - w przypadku, gdy ze względu na stan zaawansowania nowotworu nie da się go usunąć chirurgicznie, i gdy możliwe jest uprzednie zastosowanie radioterapii - wyjaśnił dr Lewandowski. Według niego zastosowanie leku po chemio- i radioterapii daje szanse na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby i wydłużenie życia pacjenta bez jej dalszego rozwoju.

Durwalumab należy do grupy leków odblokowujących reakcję immunologiczną organizmu na nowotwór, który go zaatakował. Lek jest zarejestrowany i stosowany od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych. Został też pozytywnie zaopiniowany przez Europejską Agencję Leków. Obecnie czeka na rejestrację.

Durwalumab jest podawany dożylnie w dawkach co dwa tygodnie, a pomiędzy nimi chory nie musi leżeć w szpitalu, co jest szczególnie ważne dla jego kondycji psychicznej. W Radomiu leczenie tym lekiem jest bezpłatne.

RCO planuje leczyć w ten sposób kolejnych pacjentów. Dr Lewandowski ma nadzieję, że zwiększenie dostępności immunoterapii pozwoli na jej zastosowanie nie tylko w nawrotach raka płuc, ale również w skojarzeniu z chemio- i radioterapią we wcześniejszych stadiach choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

Radomskie Centrum Onkologii jest jedynym specjalistycznym szpitalem onkologicznym w Radomiu. Ma podpisany kontrakt z NFZ na chemioterapię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. Rocznie oddział onkologii w RCO przyjmuje ok. 6 tys. pacjentów z różnymi typami nowotworów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum