KL, RCO/Rynek Zdrowia | 16-09-2020 09:17

Radom: pierwsza operacja neurochirurgiczna w centrum onkologii

W Radomskim Centrum Onkologii przeprowadzono po raz pierwszy operację neurochirurgiczną. W lecznicy wykonano zabieg wertebroplastyki u pacjenta ze złamaniem w zakresie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Pacjentem był chory leczony onkologicznie na oddziale chirurgii RCO z powodu rozsianego, zaawansowanego procesu nowotworowego. W wyniku choroby doszło do kompresyjnego złamania kręgosłupa, czego skutkiem mogło być porażenie kończyn dolnych i zatrzymanie moczu. Jednocześnie pacjent cierpiał na bardzo silne dolegliwości bólowe.

Zabieg polegał na przezskórnym, monitorowanym pod kontrolą aparatu rentgenowskiego, podaniu do złamanego trzonu kręgosłupa cementu chirurgicznego. Dzięki temu zabiegowi zabezpieczono chorego przed utratą funkcji kończyn dolnych, wzmocniono złamany trzon kręgosłupa, który mógł ulec dalszej destrukcji.

Po zabiegu pacjent nie odczuwa już tak silnych dolegliwości bólowych, które wcześniej musiały być leczone morfiną. Pacjent nadal jest leczony w RCO, na oddziale chirurgii onkologicznej - podało RCO w informacji na swojej stronie internetowej.