• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Radom: bezpłatne badania i konsultacje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2018 18:28

Bezpłatne konsultacje onkologiczne i badania oraz spotkanie m.in. z dietetykiem i przedstawicielkami stowarzyszenia Amazonki-Dana odbędą się w sobotę (4 lutego) w Radomskim Centrum Onkologii z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Badanie USG; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka szpitala Izabela Leśkiewicz, w ramach tzw. "białej soboty" wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać m.in. z konsultacji specjalistów w zakresie onkologii i chirurgii onkologicznej.

Kobiety w wieku 50-69 lat mogą zrobić badanie mammograficzne, finansowane przez NFZ raz na dwa lata. Zaplanowano także badania w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W białą sobotę w RCO będzie też wykonywane USG brzucha, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych. Jednak - jak zastrzegła rzeczniczka - ze względu na duże zainteresowanie tego rodzaju świadczeniami, wcześniej trzeba się na nie telefonicznie zapisać.

Radomskie Centrum Onkologii zaplanowało także konsultacje w zakresie rehabilitacji w chorobie onkologicznej, konsultacje dietetyczne w chorobach nowotworowych oraz spotkania z "Amazonkami" ze Stowarzyszenia DANA, skupiającego kobiety po mastektomii. W sobotę będzie także możliwość zapisu na warsztaty w zakresie wizażu dla pacjentek po chemio i radioterapii.

W niedzielę, 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z partnerami - już po raz osiemnasty - organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Szczegółowa lista placówek jest dostępna na stronie Polskiej Unii Onkologii (PUO): www.puo.pl.

Według raportu "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej", liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do ponad 180 tys. Według krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu trzech ostatnich dekad zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrosła dwukrotnie. W 2014 r. schorzenia te wykryto u 159,2 tys. Polaków, a w 2015 r. - u ponad 163 tys.

Wzrasta również liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2005 r. przekroczyła ona 90 tys., a w 2014 r. zwiększyła się do 95,6 tys. W latach 1999-2014 łącznie na nowotwory zmarło w naszym kraju prawie 1,5 mln osób.

Polska na tle innych krajów wyróżnia się tym, że ma nadal stosunkowo niską zachorowalność na choroby nowotworowe w porównaniu do innych krajów, np. dwukrotnie mniejszą niż na Węgrzech. Niestety, niski jest poziom tzw. pięcioletnich przeżyć chorych na nowotwory.

Według badania Eurocare-5, w latach 2000-2007 pięć lat od wykrycia nowotworu żyło u nas zaledwie 41 proc. pacjentów. W Unii Europejskiej pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu, tuż przed Bułgarią, gdzie 5 lat od wykrycia nowotworu żyło w tym samym okresie zaledwie 39 proc. pacjentów.

Ilona Pecka (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum